Budeme provádět nebezpečné práce. Je potřeba zvláštní školení BOZP?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Naše firma bude provádět instalaci osvětlení v depu kolejových vozidel za běžného provozu lokomotiv. V depu jsou běžně prováděny práce s benzínem a zároveň dojde k manipulaci s rozvaděčem el. proudu. Je k tomu nutné provést zvláštní typ proškolení BOZP a seznámit se se zvláštními předpisy požární ochrany?

Situaci, kterou popisujete v dotazu, řeší ustanovení § 101 odstavců 3 a 4 zákoníku práce.

„(3) Plní-li na jednom pracovišti úkoly zaměstnanci dvou a více zaměstnavatelů, jsou zaměstnavatelé povinni vzájemně se písemně informovat o rizicích a přijatých opatřeních k ochraně před jejich působením, která se týkají výkonu práce a pracoviště, a spolupracovat při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro všechny zaměstnance na pracovišti. Na základě písemné dohody zúčastněných zaměstnavatelů touto dohodou pověřený zaměstnavatel koordinuje provádění opatření k ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců a postupy k jejich zajištění.

(4) Každý ze zaměstnavatelů uvedených v odstavci 3 je povinen
a) zajistit, aby jeho činnosti a práce jeho zaměstnanců byly organizovány, koordinovány a prováděny tak, aby současně byli chráněni také zaměstnanci dalšího zaměstnavatele,

b) dostatečně a bez zbytečného odkladu informovat odborovou organizaci a zástupce zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a nepůsobí-li u něj, přímo své zaměstnance o rizicích a přijatých opatřeních, které získal od jiných zaměstnavatelů.“

Z citovaných ustanovení vyplývá, že zaměstnavatel, který své zaměstnance vysílá plnit úkoly na pracoviště jiného zaměstnavatele, je povinen informovat vysílané zaměstnance o rizicích, která se na pracovišti druhého zaměstnavatele (zákazníka) vyskytují.

Informační povinnosti k zaměstnancům jiného zaměstnavatele má i ten zaměstnavatel, na jehož pracovišti cizí zaměstnanci pracují. Tyto povinnosti upravuje ustanovení § 103 odst. 1 písm. g) :

„(1) Zaměstnavatel je povinen
g) zabezpečit, aby zaměstnanci jiného zaměstnavatele vykonávající práce na jeho pracovištích obdrželi před jejich zahájením vhodné a přiměřené informace a pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a o přijatých opatřeních, zejména ke zdolávání požárů, poskytnutí první pomoci a evakuace fyzických osob v případě mimořádných událostí,“

Odpověď na otázku ve stručnosti tedy zní:

Jak vysílající, tak přijímající zaměstnavatel mají zákonem uložené povinnosti informovat zaměstnance o rizicích, které se vyskytují na pracovišti, kde má být práce prováděna. Forma informace není stanovena (školení, písemná informace, instruktáž apod.), záleží jen na zaměstnavatelích jakou formu zvolí, aby byly informace dostatečné a zaměstnancům srozumitelné.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail