BOZP a PO společenství vlastníků jednotek

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Jsme společenství vlastníků jednotek (SVJ), bytových i nebytových, dle z. č. 72/1994 Sb. Společenství jako právnická osoba zajišťuje správu, provoz a opravy společných částí domu a pozemku. Statutárním orgánem společenství je výbor, který má tři členy (předseda, místopředseda a člen výboru) zvolené na shromáždění společenství vlastníků. Jaké jsou povinnosti SVJ v oblasti BOZP a PO? Jsou členové výboru zaměstnanci a společenství zaměstnavatel?

Právní postavení společenství vlastníků jednotek nyní upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Tento nový občanský zákoník zrušil zákon č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Předmětné vztahy se řídí ustanoveními § 1158 a násl. občanského zákoníku. Ze současné ani dřívější právní úpravy nevyplývá, že by společenství vlastníků bylo v postavení zaměstnavatele. Vztahy ve společenství vlastníků se neřídí normami pracovního práva, ale práva občanského. To platí zejména pro zajišťování bezpečnosti osob (nikoliv tedy BOZP) v okruhu spravovaném společenstvím vlastníků. Povinnosti v oblasti požární ochrany se řídí příslušnými právními přepisy, které jsou povinni dodržovat jak vlastníci jednotek, tak společenství, resp. jeho orgány v ostatních prostorách, které spravují.

Autor článku: 

Komentáře

Pojištění proti úrazu SVJ

14.08.2014 - 16:53 Hana Kheilová
Dobrý den, znamená to tedy, že se SVJ nemusí přihlašovat k zákonnému pojištění zaměstnavatele? Ale co když se uklízečce, která pracuje na DPP stane při práci úraz? Tak to nebude pracovní úraz? Děkuji za odpověď.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail