Bezpečnost v čase adventním a povánočním

Zdroj: 

Lidé si většinou přejí šťastné, veselé, pohodové Vánoce, nikoliv však bezpečné. Ale nikdy by nemohly být šťastné a veselé, kdyby nebyly bezpečné. Rok se s rokem sešel a my máme opět možnost alespoň zde na BOZPinfo si tedy popřát bezpečné Vánoce a samozřejmě celý příští rok.

Nehodu si často zaviníme ve spěchu. Lépe je raději stihnout méně věcí, než si pak svátky zkomplikovat nechtěným úrazem. A proto si při předvánočním úklidu, vaření, při vánoční pohodě se zapálenými svíčkami, nákupech, řízení, na horách, vánočních trzích nebo podnikových oslavách počínejme opatrně.

Zeptala jsem se Ing. Milana Moravce z Oblastního inspektorátu pro hl. m. Prahu, co právě řeší v předvánočním čase. „Moc toho zatím není, lidé se ptali na práci na stavbách a zajištění staveb při silném větru, který nás tento rok potrápil, objevily se také nějaké pády na kluzkém povrchu při vykládání vánočního zboží. Na vánočních trzích si brigádníci, kteří byli proškoleni pouze teoreticky, vinou neodborné manipulace s tlakovými lahvemi přivodili popáleniny.

A v minulosti jsme například řešili pád vánočního stromečku na Staroměstském náměstí, a sice jestli držák na strom splňuje definici technického zařízení, ale nakonec to nebylo v naší kompetenci. Také se na nás obrátili prodejci kaprů. Zákazník tam uklouzl a prodejci hlásili na oblastní inspektorát práce, že tam jsou nevhodné podmínky – kluzký povrch. Poradili jsme jim, aby oslovili zaměstnavatele, jestli má komerční pojištění odpovědnosti za škodu, aby mohl zraněného zákazníka odškodnit, ale jako pracovní úraz, jak se domnívali, se to neřeší. V tomto období dostáváme také hodně podnětů na alkohol na pracovišti při předvánočních oslavách a dotazů na teambuildingové akce, kde se stávají úrazy hlavně při lyžování. A podle rozhodnutí Nejvyššího soudu, pokud se akce koná z popudu zaměstnavatele, úraz na ní utrpěný je úrazem pracovním.

Právě probíhají také kontrolní akce zábavní pyrotechniky pracovníky Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Podle jejich vyjádření je zatím zábavní pyrotechniky oproti letům předcházejícím velmi málo a 95 % výrobků je v pořádku. Problémy občas činí neschválená pyrotechnika nebo pyrotechnika určená profesionálům běžně prodávaná na trzích nebo pyrotechnika prodávaná dětem, které ji pak používají u škol, nemocnic, hází ji do košů, schránek apod. Úraz většinou způsobilo nevhodné použití v rozporu s návodem od výrobce nebo pod vlivem alkoholu.

Nedávno nám napsal jeden čtenář, že se mu líbí naše vánoční příběhy kuriózních pracovních úrazů. Tak bychom tu měli jeden případ velkého smolaře. Při přípravě vánoční večeře pro hosty restaurace nesl v kuchyni vodu, tu rozbryndal, pak po ní uklouzl, a když padal, tak strčil ruku do fritézy s horkým olejem. Tak ať si také podobně nepokazíte slavnostní večer.

A pro ty, kteří mají raději vtipné fotografie, opět příklady nesprávné praxe, které byste v následujícím roce neměli následovat (zdroj internet).

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail