Bezpečnost především – nejen o Vánocích!

Zdroj: 
Vánoční svátky si všichni (nebo alespoň většina z nás) přejeme strávit v klidu s těmi nejbližšími. Ale než se tak stane, často si musíme projít náročným obdobím plným stresu doma i v práci. Připomeňme si nebezpečí, která nám mohou naše nejkrásnější svátky v roce a období před nimi i krátce po nich pokazit.

Zvýšené nebezpečí na nás číhá už v adventním období. Stále je mnoho požárů z adventních věnců, které jejich majitel nechal bez dozoru se zapálenými svíčkami. Ohrožení zdraví také může vzniknout důsledkem špatného výběru dárků – například nekvalitní hračky obsahující nebezpečné ftaláty. Zvýšenou pozornost bezpečnosti práce bychom měli věnovat při předvánočním úklidu – nestoupat na rozviklané židle, nevyklánět se z okna apod.; přípravě štědrovečerní večeře - častá poranění jsou při porcování kapra - a následně její konzumaci – zapíchnuté rybí kosti v krku jsou každoročně na programu nejedné pohotovostní ordinace. Díky elektrickým svíčkám tolik nehrozí požáry rozsvíceného stromečku, ale například zapíchnuté jehličky ze stromečku nebo třpytky z vánočních ozdob v očích dětí by si své místo v hitparádě vánočních úrazů jistě našly, stejně tak zranění způsobené vystřelenou zátkou od šampaňského či úraz o silvestrovské noci zpestřené zábavní pyrotechnikou. Zkazit náladu může i vztek, který budeme mít sami na sebe, pokud se staneme obětí zlodějů či podvodníků na internetu.

V tomto článku již tradičně mají své místo „vánoční příběhy ze života“, které sice skončily dobře, ale stačilo málo a nemuselo tomu tak být.

Příhoda, která nakonec naštěstí skončila pouze pokaženou štědrovečerní večeří, začala poněkud banálně. Otec rodiny měl za úkol před večeří vykoupat děti. Rodina měla v koupelně atmosférický plynový kotel. Na konci koupání byly obklady, zrcadlo a okno značně zarosené. Kontrolní čidlo vypnulo spalování v kotli, protože do místnosti unikal oxid uhelnatý. V tu chvíli si uvědomili bolení a motání hlavy a nevolnost. Rychle otevřeli okna a pustili do koupelny čerstvý vzduch. Protože tyto příznaky otravy neodcházely, otec děti popadl a utíkal s nimi na pohotovost, kde jim naměřili zvýšenou hladinu oxidu uhelnatého v krvi. Cestou na pohotovost přemýšlel, kdy u nich naposledy byl revizní technik a byl tam vůbec někdy? Rozhodl se, že po Vánocích vše napraví. Na večeři, na kterou se od rána těšil, nějak ztratil chuť.

Podobně jako ten předchozí i následující příběh se vlastně mohl stát kdykoli, ale byl o to smutnější, že se stal na jedné předvánoční oslavě. Parta kolegů si na ni zakoupila sud desetistupňového piva. Alkohol, který je stále na mnoha pracovištích na různých oslavách tolerován, zde sehrál významnou roli. Když už se akce chýlila ke konci, jeden ze zúčastněných – inženýr a vedoucí oddělení - vylezl do otevřeného okna. Po napomenutí přítomných vlezl zpět do místnosti. Zřejmě ho však stále cosi táhlo k oknu (asi pohled na zasněžené střechy), protože po nějaké době svůj čin zopakoval. Sedl si na rám okna a po opětovném napomenutí kolegů přehodil obě nohy přes parapet ven z okna, přetočil se břichem k rámu a spustil nohy podél zdi dolů v domnění, že se mu podaří vtáhnout zpět do místnosti. To se mu nepodařilo, naopak uklouzl a přepadl spodní polovinou těla z okna. Zůstal viset za předloktí na spodním rámu. Kolegové se pomalu rozprchli, a ti co zůstali, se ho snažili vytáhnout zpět, ale nepodařilo se jim to z důvodu ztíženého přístupu k oknu (byla tam instalovaná elektrická akumulační kamna) i značné hmotnosti dotyčného pracovníka. Ten se vysmekl zachráncům z rukou a spadl podél zdi dolů na dvůr (asi 8 m), kde dopadl na okraj střechy odstaveného osobního automobilu, od něhož se odrazil a spadl na zem. Měl štěstí, přežil, ale Štědrý den strávil v nemocnici a po návratu z nemocnice přišel o funkci vedoucího.

A nyní se podívejte na vánoční video hodící se k tématu letošní kampaně. http://mediafestival2014.3c3c.de/en/player/150.html

Bezpečné a pohodové Vánoce a úspěšný rok 2015 přeje redakce BOZPinfo.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail