Bezpečné Vánoce a Silvestr 2011

Zdroj: 
S Vánocemi se pojí mnoho přívlastků - šťastné Vánoce, veselé nebo pohodové, ale nikdy bezpečné. Totéž se týká i Silvestra. A přitom právě s bezpečným prožitím vánočních a novoročních svátků úzce souvisí i úspěch výše uvedených přání.

Přát si bezpečné Vánoce je o to náležitější, že nebezpečné momenty, jimž nás vystavuje všední den, se právě o Vánocích a Silvestru zmnožují. Připomeňme si hořící vánoční stromek, rybí kost v krku či nevhodnou manipulaci se zábavní pyrotechnikou o Silvestru.

Opatrnosti není nazbyt už před Vánocemi. Před několika dny proběhla tiskem zpráva o manželích, kteří si koupili k Vánocům ledničku, dali ji do auta a mezitím, co šli nakupovat další dárky, jim někdo lednici ukradl. Stejně dopadli rodiče, kteří přemýšleli, kam ukrýt dárky před dětmi, aby je předčasně neodhalily. Ukryli je do sklepa a když je šli na Štědrý den vyzvednout, byly pryč. Zle dopadl i zákazník, který si z nákupního vozíku překládal nákup do tašky. Otočen zády k vozíku si nevšiml, že mu zatím zmizel balíček s drahou kosmetikou.

Řada lidi se chce před Vánocemi vyhnout přeplněným nákupním střediskům a využívá nabídek na internetu. Zde hrozí riziko zneužití internetové komunikace podvodníky. Lidé by neměli odpovídat na spamy, neklikat na odkazy v nevyžádaných e-mailech, přílohy v e-mailech otvírat jen od známých odesílatelů a být opatrní při vyplňování osobních údajů do e-mailových dotazníků.

S opatrností musíme přistoupit i k tradičním zvykům o Štědrém večeru, aby se nestalo to, o čem psal jistý fejetonista v Národních listech již před více než 100 lety. Tehdy si jedna rodina pouštěla po vodě ořechové skořápky se zapálenými svíčkami. Znáte to - která dopluje daleko, zaručuje lodivodovi dlouhý život. Lodičky dopluly až k druhému konci umyvadla. Rodina pak odešla do obývacího pokoje. Mezitím od svíčky vzplála utěrka přehozená přes okraj umyvadla. Nebýt hlavy rodiny, která si odskočila do kuchyně pro dýmku, kdoví, jak by to s dlouhým životem, jak jim prorokovala plovoucí skořápka, dopadlo.

Podle statistiky uveřejněné na serveru Požáry.cz za poslední čtyři roky požáry o Vánocích naštěstí klesají. Vloni bylo během vánočních svátků (24. 12. – 26. 12. 2010) evidováno 50 požárů v domácnostech se škodou 5,7 mil. Kč. Z toho 12 případů požárů od vznícení potravin při vaření, ale také požáry od hořících svíček, při nichž hořely zejména adventní věnce, ubrusy, záclony, podlahoviny a další hořlaviny. Od topidel a komínů či v samotných komínech hořelo v obytných domech dvacetkrát. Další požáry v domácnostech byly způsobeny technickými závadami. V období vánočních svátků hoří velmi často odpady v kontejnerech, popelnicích, saze v komíně, zazděné trámy v komíně, ale i osobní auta, traviny a keře.

Počet „typicky“ vánočních požárů klesá. Za posledních deset let se vyskytly čtyři požáry vánočních stromečků, celkem 101 požárů od adventních či vonných svíček, prskavek a vánoční pyrotechniky.

V roce 2010 se v období od 24.12. do 31.12. stalo kolem 400 pracovních úrazů. S vánočním veselím však byly spojeny jen ojediněle. Pokud by se někomu stal úraz na firemním večírku, je úrazem pracovním jen pro zaměstnance, kteří tam vykonávali pro zaměstnavatele nějakou činnost, například byli určeni jako organizátoři nebo obsluha hostů. Doporučujeme tedy zvýšenou opatrnost.

V naší obrázkové galerii si můžete prohlédnout, jak by to v příštím roce na vašem pracovišti nemělo vypadat.

Bezpečné Vánoce, Silvestra a nový rok 2012 přeje redakce BOZPinfo.cz.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail