Bezpečné Vánoce 2010 a šťastný nový rok 2011

Zdroj: 
O tom, že vánoční a novoroční svátky přinášejí více rizik než jiné dny, se všeobecně ví. Přesto do některé z jejich pastí čas od času mnohý z nás spadne. V médiích se objevují různé rady, na co si dát pozor, abychom Vánoce a oslavy příchodu nového roku prožili v klidu a pohodě a ani BOZPinfo.cz nebude výjimkou.

Aby svátky byly pohodové, musí být hlavně bezpečné. Pod pojmem Bezpečnost před Vánoci a Silvestrem si můžeme představit celou řadu věcí, počínaje bezpečným předvánočním úklidem, výběrem dárků, stromečku, manipulací s otevřeným ohněm, pečením, vařením, nákupem a použitím zábavní pyrotechniky konče.

Podle informací Tomáše Vozába, mluvčího České obchodní inspekce, jsou každoročně připravovány v období Vánoc jak celostátně, tak i regionálně (podle místních podmínek v oblasti působnosti inspektorátů) ucelené kontrolní akce, zaměřené na prodej vánočního zboží, například stromků, kde se kontroluje poctivost prodeje, seznámení s cenou, případně ověření měřidel, prodej kaprů (kontroluje se totéž jako u stromků). Spotřebitelé by si měli dávat pozor, zda jsou seznámeni s prodejní cenou a dalšími účtovanými službami (např. zabití ryby, zabalení stromu do sítě atd.). V případě vánočních stromků se nebát požádat o přeměření. Zvýšená pozornost je věnována tržnicím, a to z hlediska poctivosti prodeje, živnostenských oprávnění, výskytu padělků.

Do 14.12. bylo provedeno 276 kontrol na vánoční sortiment (kapři se zatím neprodávali), z toho 103 se zjištěním nějakého pochybení. Nejčastěji chybí informace o výrobku, dochází k neseznámení s cenou, dále pak nedodržení deklarované míry a hmotnosti. Celkem bylo uloženo 12 pokut blokových a 40 příkazem na místě.

Dozorovým orgánem pyrotechniky je Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. ČOI prodejce zábavní pyrotechniky kontroluje a pokud zjistí porušení právních předpisů, předá zprávu Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva, který uloží dotyčnému prodejci pokutu. „Pyrotechnické výrobky musí být označeny zkušební značkou č. 13 podle přílohy č. 3 vyhlášky č. 335/2004 Sb., označením shody CE, kontrolujeme, zda je pyrotechnický výrobek vybaven návodem k použití, označen údajem o výrobci, dovozci nebo dodavateli, označen třídou nebezpečnosti (I. až IV.) atd.,“ říká Tomáš Vozáb.

Zábavní pyrotechniku je lépe nekupovat u stánků na tržišti – může ji poškodit vlhkost a mráz. V blízkosti odpalované pyrotechniky by se neměly nekontrolovaně pohybovat žádné osoby. Některé druhy je lépe používat výhradně na volném prostranství. S pyrotechnikou by neměly manipulovat děti. Je dobré si zkontrolovat datum spotřeby a nikdy výrobek nepoužívat po uplynutí tohoto data.

Předvánoční a silvestrovské oslavy by se neměly konat na pracovišti, nebo by měly být bez alkoholu. Většinou se ale tato základní zásada, že alkohol nepatří na pracoviště, porušuje a vznikne mnoho zbytečných pracovních úrazů. Může dojít i ke kuriózním “pracovním úrazům”. Na jedné oslavě se například stalo to, že se balónky naplněné vodíkem, který je vysoce hořlavý a výbušný, dostaly ke světlům a způsobily výbuch. Několik lidí bylo zraněno a případ měl dohru u soudu.

Další silvestrovská příhoda se stala doma již před mnoha lety. Jistý podivín odmítl riziko posilvestrovské kocoviny “zaručeně bezpečným” způsobem. Využil toho, že měl několik kanystrů vylisovaných jablek. Šťávu z nich přelil do lahví, které zazátkoval. Povařil je v zavařovacím hrnci a kochal se představou hezky stráveného silvestrovského večera ruku v ruce s kvalitním nealkoholickým nápojem. Usoudil ovšem, že bude lepší, když horký nápoj, který vytáhl z hrnce, bude chladnout postupně. Nejlépe v peřinách postele. Brzy se ozvala jedna rána, pak další… Nečekaný “ohňostroj” v něm nevyvolal žádné nadšení. Nebylo divu. Škoda v ložnici nebyla zanedbatelná.

Všech možných rizik se chtěl vyvarovat jiný koumák. Rozhodl se, že si nepořídí vánoční stromek (aby nevzplál od zapálených svíček nebo nezpůsobil zkrat od elektrických svíček). Vyloučil kapra na štědrovečerním stole (aby nemusel na pohotovost s kostmi v krku) atd. Po svátcích ovšem na dotaz, jak si je užil, odpověděl: “Bylo to fajn, až na to, že mi připadaly jako docela obyčejné dny.”

Předpokládám, že my ostatní najdeme ještě jiný způsob, jak si užít veselé, šťastné, ale i bezpečné vánoční a novoroční svátky, které Vám přeje redakce BOZPinfo.cz.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail