Barvy výstražných vest

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Obracím se na vás s dotazem ohledně OOPP, konkrétně ohledně výstražné vesty. Jedná se mi zejména o to, zda je nějaký rozdíl mezi vestou výstražnou žluté barvy a oranžové barvy. Uvědomuji si, že obě vesty (barvy) musí splnit min. podmínky normy, ale mám pocit, že v tom rozdíl určitě bude (tedy kromě té barvy). Například že oranžová barva je výstražnější než žlutá ve dne, v noci zase naopak, přesto obě splňují normové hodnoty s tím, že jedna má třeba hodnoty vyšší apod.

Některé informace k vašemu dotazu dává tento leták.
 
Správně uvádíte, že barvy musí splnit požadavky normy, které jsou souměřitelné, nicméně v konkrétních podmínkách mohou být některé vhodnější. Výběr "nejvýraznější" barvy ze tří možných (fluorescenční žlutá, fluorescenční oranžovo-červená a fluorescenční červená) zůstává na uživateli, který má posoudit vhodnost barvy pro své použití. Podkladový (barevný) materiál slouží pro zvýšení viditelnosti především ve dne nebo za soumraku. V noci jsou funkční především retroreflexní pruhy, které se uplatní při nasvícení oděvu. Barva v takové situaci nehraje podstatnou roli.
 
V každém případě je však potřeba mít na vědomí, že nošení oděvu s vysokou viditelností nedává záruku, že bude uživatel viditelný za každé situace. Toto varování je uvedeno i v evropské normě ČSN EN 471.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail