Ve firmě Skanska je bezpečnost práce na prvním místě

Pro společnost SKANSKA AB se sídlem ve Švédsku, která dává práci více než 50 tisícům zaměstnanců nejen v evropských zemích (u nás 5 tisícům), je bezpečnost zaměstnanců skutečně na prvním místě. V této činnosti plně využívá aktivity odborů, které považuje za jedinečného partnera.

Výsledkem oboustranné spolupráce je nejen každoroční snižování počtu pracovních úrazů ve firmě, ale i skutečnost, že po dvaceti letech působení v Česku SKANSKA loni poprvé zaznamenala jediný smrtelný pracovní úraz.

Bezpečná práce je součástí firemní kultury

Je to výsledek dlouhodobého působení firemních specialistů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. SKANSKA nejenom vynakládá obrovské prostředky na ochranné pracovní pomůcky a zajišťuje podmínky pro bezpečnou práci, ale dbá i na nikdy nekončící proškolování zaměstnanců právě v BOZP. K firemní kultuře patří i každoroční akce Týden bezpečnosti, týden pro život, která má zaměstnancům vhodnou formou připomenout, že zdraví a bezpečná práce nejsou pouze na papíře v předpisech, ale měly by být především v hlavách samotných zaměstnanců. Do této iniciativy se zapojují tisíce zaměstnanců, včetně subdodavatelů. "Letos se Týden bezpečnosti uskutečnil na jaře od 13. do 19. května a tématem bylo motto „Uč se a veď ostatní k bezpečnosti“ a stejně jako v loňském roce byly vedeny diskuse s pracovníky na našich stavbách zvané Hodina pro život,“ říká Lucie Nováková, ředitelka odboru komunikace. Besedy vedli pracovníci firemního odboru BOZP a komunikace a se zaměstnanci i subdodavateli hovořili o tom, co znamená bezpečnost pro ně osobně a kdo ji tvoří v každodenním životě. Připraveny byly i sugestivní praktické ukázky vedené divizními týmy. Například jak v pracovní obuvi s vyztuženou špičkou přežije bez úhony i jablko přejeté automobilem. V běžné holínce nebo nepřípustných sandálech by to znamenalo těžkou deformaci nohou. Celkem proběhlo 15 seminářů, na kterých školilo na 200 manažerů a specialistů na bezpečnost práce. Nechyběly praktické ukázky, poskytování první pomoci pod vedením zkušených záchranářů či praktické školení s hasičskými přístroji nebo předvádění bezpečnostních parametrů ochranných pomůcek, jako jsou  bezpečnostní přilby, brýle nebo rukavice,“ vypočítává předseda Koordinačního odborového orgánu Odborového svazu Stavba ve Skanska, a. s., Milan Fišer, který ve firmě působí také jako odborový inspektor bezpečnosti práce. Ročně vykoná kolem pěti desítek kontrol. Odbory zastupuje i v komisích, které rozhodují o podílu viny zraněného dělníka při pracovním úrazu či o vině firmy. Ve firmě jsme velmi hrdí na to, že stejně jako loňský Týden bezpečnosti se i ten letošní v České i Slovenské republice obešel bez nehod. Všechny aktivity měly společný cíl – aby se zaměstnanci vraceli z našich staveb domů zdraví a to se nám daří,“ říká Fišer.

Špičkovou akcí v oblasti BOZP byla mezinárodní bezpečnostní iniciativa Skanska Safety Week 2011. Simulací nebezpečné nehody se zásahem hasičů začala 17. října 2011 celosvětová akce, zaměřená na bezpečnost práce ve společnosti SKANSKA, na deseti tisících pracovištích v 18 zemích světa. Začátek megaakce byl věnovaný práci ve výškách, kde nejčastěji dochází k úrazům.

Pro firmu SKANSKA je bezpečnost práce nejvyšší prioritou a není náhoda, že byla oceněna jako TOP Odpovědná velká firma 2012. Od roku 2010 je součástí ojedinělého projektu – Nadačního fondu Tomáš, jehož cílem je poskytnout obětem pracovních úrazů či pozůstalým finanční i nefinanční pomoc nad legislativní rámec. Do působnosti fondu významnou měrou spadá také prevence a osvěta v oblasti bezpečnosti práce na stavbách, a to plošně v celém stavebním odvětví v České i Slovenské republice.

Původní článek byl zkrácen.

Autor článku: 

Komentáře

A co menší a malé firmy?

17.09.2013 - 16:37 Radoslav Vlasák
Obecně se ví (a i moje dlouholeté praktické zkušenosti to potvrzují), že v tzv. velkých stavebních firmách je většinou péče o oblast BOZP na vyšší úrovni, než u těch menších a malých. Určitý pozitivní vliv na to samozřejmě má i postoj "matky", tedy většinou zahraniční společnosti, které je naše firma součástí. Podíl na úrovni přístupu k BOZP mají i příslušné odborové organizace. A v neposlední řadě také ekonomické možnosti té které firmy. Nechci tím ani náhodou naznačit, že v tzv. velkých firmách (zejména těch stavebních) neexistují závady a nedostatky v ochraně práce a zdraví. Podstatné je ale to, že v těchto firmách funguje systém, který umí nedostatky najít a odstranit, a nemalou měrou jejich vzniku také předcházet. U menších a malých firem se pak k většinou horším ekonomickým podmínkám přidává také skutečnost, že jejich top-manažeři toho někdy o oblasti BOZP zase až tolik neví. A stará známá pravda říká, že BOZP začíná u vedení firmy - jinak nezačíná takřka vůbec. Svůj podíl na tom nejspíš má i obecné povědomí o BOZP u široké občanské veřejnosti - na tom nejsme jako stát (i přes řadu aktivit) zrovna nejlíp. Ale to už je zase otázka především financí - cílené výchovy a vzdělávání jako součásti prevence. Tedy i smysluplného zákonného úrazového pojištění, které by - na rozdíl od současného stavu - mohlo ekonomickou základnu pro mj. mnohem širší osvětu všech občanů (a tedy i budoucích manažerů) vytvořit. Prevence je přece vždycky tím nejlevnějším, čím lze stav BOZP pozitivně ovlivnit.

Je to asi pul roku co jsem

07.01.2014 - 09:51 jan tatar
Je to asi pul roku co jsem pomohl kolegovi k práci v zahraničí. A to jako zaměstnanec pro SKanskou ve Švédsku. Jeho dojmy plné korespondují s vašim článkem VE firmě Skanska je .....,, Ale to se týká pouze mateřské společnosti. Skanska v České republice má bouhužel jiné renomé. Snad krom posledních stavbě na Pankráci v Praze, kde skutečně ukázala ze dokáže BOZP dodržovat skutečně precizně. Ale jinak mám naprosto opačně zkušenosti. Pokaždé, když jsem chtěl dodržovat, nebo na dodržování BOZP trval, jsem opravdu chvalen nebyl. Ano vlastní testamentů potrvrzujici dodržování bezpečnosti práce, jako Bible stránek, ale není vše zlato co se třpytí! Ale možná se mýlím a Skanska si skutečně zaslouží pověst jez ji připisuje název článku . Pral bych si to

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail