Výskyt spalniček na pracovišti a náhrada škody

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám dotaz ohledně odškodnění ztráty na výdělku. Na pracovišti byl zjištěn výskyt spalniček. Hygiena provedla kontrolu a odběry pro zjištění obranných látek u zaměstnanců. U jedné pracovnice byly obranné látky nedostatečné a bylo hygienou nařízeno, že musí nastoupit do karantény. Ta celkem trvala 19 dní. U pracovnice se později spalničky neobjevily a mohla se tedy vrátit do práce. Nyní po nás požaduje náhradu mzdy, neboť jí byla vyplácena nemocenská (60 %), vč. prvních 3 dnů. Nevíme, zda tuto ztrátu můžeme požadovat na pojišťovně (jako u pracovního úrazu), když se vlastně o pracovní úraz nejedná. Kdo bude odpovědný za dorovnání mzdy, pokud na to pracovnice má nárok? Jde i o další možné opakování této situace.

Vámi popsaná škoda zaměstnankyně spadá po tzv. obecnou odpovědnost zaměstnavatele za škodu způsobenou zaměstnanci podle § 265 odst. 1 zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu, která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Tady došlo ke škodě v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, zaměstnavatel nemohl plnit svoji zákonnou povinnost – přidělovat zaměstnanci práci. Tato škoda se odškodňuje stejně jako škoda z titulu pracovních úrazů a nemocí z povolání, což znamená, že dotyčná obdrží náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a zákoníku práce. Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání podle § 205d starého zákoníku práce č. 65/1965 Sb. (toto ustanovení stále platí - pozn. redakce) se však na tento případ nevztahuje, na to má mít zaměstnavatel uzavřenou komerční pojistku.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail