Revize hromosvodů

Zdroj: 
Na dotaz odpověděli odborníci ze Státního úřadu inspekce práce.

Máme administrativní budovy s plynovými kotelnami nad 50 kw, kde se provádí revize hromosvodů po pěti letech. Jen v jedné budově s výkonem kotle 420 kw nám chodí revizní technik každé dva roky z důvodu prostředí s nebezpečím výbuchu. Z toho nám vyplývá, že i ostatní budovy s vyšším výkonem plynových kotlů musí mít provedené revize hromosvodů po dvou letech. Je to tak?

K dotazu týkajícího se lhůt revizí zařízení pro ochranu před účinky atmosférické elektřiny (dále jen hromosvod) v budovách s plynovými kotelnami uvádíme:

Revize hromosvodů se řídí dle stanovení vnějších vlivů. To znamená, že pro revize hromosvodů není určující výkon plynového kotle, ale vnější vlivy, které se v jednotlivých prostorách budovy nacházejí. Tedy pokud je v budově prostor s nebezpečím výbuchu, pak je potřeba dle ČSN 33 1500 provádět pravidelné revize hromosvodu ve dvouletých lhůtách. Pravidelné revize hromosvodů na budovách, kde se nenachází prostor s nebezpečím výbuchu, se provádějí 1x za 5 roků. Pro stanovení vnějších vlivů platí ČSN 33 2000-5-51 ed.3.

Dále je potřeba uvést, že pro lhůty pravidelných revizí ochrany před bleskem provedené podle nového souboru ČSN EN 62305 neplatí lhůty uvedené v ČSN 33 1500, ale lhůty revizí a pokyny pro provádění revizí podle nového souboru norem a jsou závislé na systému ochrany před bleskem.

Systém ochrany před bleskem pro prostor s nebezpečím výbuchu by měl být vizuálně kontrolován každých 6 měsíců a elektrická měření by měla být prováděna jednou za rok.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail