Pracovní úraz v den podepsání výpovědi

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Když jsem se vracela od lékaře z infuze, upadla jsem v budově, kde pracuji, na schodech. Zda se se mi zamotala hlava z infuze nebo jsem zakopla, nevím.  Pracovní úraz se stal cca v 9 hodin a poté jsem odešla k lékaři. Hlášení o úrazu odešlo. V ten den, kdy se úraz stal, mi dal zaměstnavatel podepsat v době vycházek dohodu o rozvázání pracovního poměru do 14 dnů s tím, že doplatí nevybranou dovolenou a přesčasy. Dohodu jsem po 29 letech zaměstnání u tohoto zaměstnavatele podepsala. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda je stále ještě současný zaměstnavatel povinen platit neschopenku i eventuelně v době, kdy bych už nebyla v pracovním poměru, pokud se jednalo o pracovní úraz. Jak dále postupovat i vzhledem k hlášení tohoto pracovního úrazu k pracovnímu úřadu? Jak postupovat v případě, že by (což nepředpokládám) zůstaly trvalé následky?

Bylo špatně, že jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel je povinen platit jen to, na co vznikne nárok po dobu pracovní neschopnosti. Jak známo letos má zaměstnavatel povinnost platit náhradu mzdy nebo platu ne po dobu 14 ale již 21 kalendářních dnů, takže asi obdržíte náhradu jen za prvních 14 dnů do doby skončení pracovního poměru (samozřejmě asi bez karenční doby). Když by trval pracovní poměr po celou dobu pracovní neschopnosti, tak byste měla nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, která by byla do výše průměrného výdělku. Teď asi bude zaměstnavatel tvrdit, že jste skončila o své vůli a samozřejmě náhradu neobdržíte, když pracovní poměr netrvá, to by ani pojišťovna zaměstnavateli neproplatila. Snad obdržíte náhradu bolestného a ztížení společenského uplatnění, ale to bude až po ukončení léčení. Mohla byste také uplatnit účelně vynaložené náklady spojené s léčením. Když by byly nějaké následky, pak by z toho byl asi velký soudní spor.

Pokud se týká úřadu práce, tak tam se můžete nahlásit až budete práceschopná, zatím by Vás stejně nezařadili do seznamu uchazečů o zaměstnání.

Závěrem bych Vám chtěla doporučit, abyste se ještě obrátila na nějakého právníka, aby posoudil skončení Vašeho pracovního poměru. Jestli neuplynula lhůta dvou měsíců od skončení pracovního poměru, pak by se dala ještě namítat neplatnost.

Autor článku: 

Komentáře

vávštěva právníka

28.06.2011 - 10:49 gabriel zmátlo
Dobrý den, přikláním se zcela k názoru JUDr. Dandové, zejména s posledním odstavcem, kdy Vám doporučuje návštěvu právníka za účelem konzultace neplatnosti dohody o skončení pracovního poměru. Ta se podává u Vašeho zaměstnavatele písemně s tím, že trváte na dalším zaměstnávání. Pravděpodobně zaměstnavatel bude toto Vaše jednání hodnotit jako účelové (zejména ve vztahu, kdy se Vám zrovna přihodil pracovní úraz) a bude tvrdit, že dohoda je dohoda a s tím se již nedá nic dělat. Posléze byste se však musela obrátit pouze na místně příslušný soud. Jiná cesta není. Z článku se zdá, že jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru v době, kdy jste měla vycházku, tedy zřejmě jste byla v pracovní neschopnosti. Není jasné, zda jste podepsala doma, na ulici, na pracovišti apod. Předpokládám, že dohodu s Vámi před tím nikdo nikdy včasně nekonzultoval a že se tak stalo neočekávaně zrovna v den úrazu. (to je také špatně!!!!!) Každopádně jste byla ve stavu, který vylučuje objektivní zhodnocení situace (infuze, pád na pracovišti ) ve vztahu k popisovaným událostem, zejména k podpisu rozvázání pracovního poměru . To vše v jeden den.!!! Dalo by se říci, že Váš zaměstnavatel využil situace, kdy jste se pro takto závažné rozhodnutí, na základě popisovaných událostí, z momentálního zdravotního hlediska rozhodovala ve stavu, k takovémuto právnímu úkonu nezpůsobilém a tím by mohl být, pro zdravotní indispozici, takovýto úkon považován jako neplatný. V době pracovní neschopnosti, ale i na základě momentální zdravotní indispozice, jste jaksi vyloučena těchto právních úkonů a neměl by je nikdo po Vás ani požadovat. Tak jak to platí, pokud obdržíte klasickou výpověď v době nemocenské, která je tímto neplatná, se velmi vážně dá uvažovat o tom, že i tato dohoda o ukončení pracovního poměru bude neplatná. K erudovanějšímu posouzení by však bylo nutné znát dalších podrobností. Tedy lze jen opakovaně doporučit tak, jak je uvedeno v úvodu tohoto článku. To vše a mnoho dalších by pak bylo projednáváno u soudu. Je třeba však učinit v termínu jak uvádí JUDr. Dandová. Stoprocentní úspěch Vám nezaručí nikdo, ale šance tu jistě je a stojí za to ji zvážit. Zdraví Dr. Gabriel Zmátlo, DiS. komerční právník

Re: vávštěva právníka

11.07.2011 - 16:45 Eduard Šimánek
Velmi dobře vysvětleno i pro nás, kteří nemají takové právní povědomí. Děkuji za kvalitní příspěvek. Eduard Šimánek

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail