Není Záznam o úrazu - hlášení změn jen zbytečné plýtvání papírem?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Není sepisování Záznamu o úrazu – hlášení změn podle nového NV 201/2010 Sb. jenom plýtvání papírem? Neměl by se zákonodárce zamyslet nad šetřením našich lesů? Nevěřím totiž, že pro OIP je doba neschopnosti důležitá, zdravotní pojišťovna a příslušná pojišťovna, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, se o délce pracovní neschopnosti určitě dozví z jiných zdrojů.

Podle mých informací byl požadavek na další hlášení změn v šetření úrazů požadavkem praxe a statistiky. Statistické výkaznictví Nem-Úr  nebylo pro tyto účely dostatečné. Nakonec i SÚIP se přikláněl k názoru, že hlášení změn předejde řadě nedorozumění při kontrolách. Důvodová zpráva k tomu konstatovala, že se chce, aby bylo dosaženo úplnosti poskytovaných informací, a že se tudíž navrhuje zavést další formulář pro hlášení změn k záznamu o úrazu. Předpokládá se, že k nezbytnosti podat dodatečné informace dojde zejména v případě, že úrazem postižený zaměstnanec na následky poškození zdraví při úrazu zemřel, což navazuje na § 3 nařízení vlády, podle něhož se pro jeho účely smrtelným úrazem rozumí takové poškození zdraví, na jehož následky úrazem postižený zaměstnanec nejpozději do 1 roku zemřel. Dalšími takovými údaji jsou pak délka pracovní neschopnosti, pokud neskončila před odesláním záznamu, délka hospitalizace, přesahuje-li 5 kalendářních dní ve stejném případě, a dále údaje o jiných změnách,  např. jestliže až po odeslání záznamu došlo ke zjištění příčiny či zdroje úrazu nebo, v důsledku šetření, vznikla nutnost je korigovat.

Pokud se týká zdravotní pojišťovny, tak ty mají ve svém zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v § 45 odst. 4  již od roku 1997 stanoveno, že zaměstnavatelé jsou povinni příslušné zdravotní pojišťovně zasílat kopie záznamů o pracovních úrazech, a to najednou za uplynulý kalendářní měsíc, vždy nejpozději do pátého dne následujícího měsíce. Při nesplnění této povinnosti může příslušná zdravotní pojišťovna uložit zaměstnavateli pokutu až do výše 100 000 Kč. To, že nyní požadují i oznámení podle § 4 NV 201/2010 Sb. a zasílání hlášení změn podle § 8, je novinkou tohoto nařízení vlády.

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail