Voda z kohoutku jako ochranný nápoj?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla MUDr. Anežka Sixtová.

Zaměstnanci mají zajištěnou pitnou vodu pro hygienu. Je možné použít pitnou vodu z kohoutku jako ochranný nápoj, pokud nejde o stejný kohoutek jako pro zajištění hygieny, např. ve vestibulu? Byl by poté splněn požadavek na poskytování ochranných nápojů? Musí také zaměstnavatel poskytovat iontové nápoje jako ochranné pro práce třídy I - IIIa, pokud je splněna výše uvedená podmínka?

Obecně platí, že pitná voda je voda, která musí splňovat požadavky na zdravotní nezávadnost podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů. Jestliže jde o vodovodní soupravu na pitnou vodu používanou pro očistu těla, tedy umístěnou v sanitárním zařízení, z níž by zároveň byla tato pitná voda zároveň čerpána jako ochranný nápoj, pak je nutné nejprve zjistit, zda vůbec taková voda má parametry ochranného nápoje. Pokud ano, pak jde o distribuci kvalitní vody v celém objektu, avšak vzhledem k tomu, že sanitární zařízení může představovat potencionálně vyšší pravděpodobnost kontaminace výtokového kohoutu, je vhodnější zajistit pitný režim mimo takové zařízení.

Poskytování tzv. iontových nápojů jako ochranných nápojů je možno u zaměstnanců, kteří vykonávají práci spojenou s vysokým energetickým výdejem, tedy práci zařazenou do třídy lllb až V. Nicméně je nutné, aby tyto iontové nápoje neobsahovaly zbytečně vysoké procento cukru a zejména minerálních látek, které zatěžují organismus.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail