První pomoc v domácnosti

Zdroj: 

Drobným poraněním v domácnosti se jen velmi těžko vyhneme. V první řadě musíme zachovat klid a uvážit, jestli se jedná o drobný úraz, který zvládneme ošetřit sami nebo budeme kontaktovat lékaře.

První pomoc v domácnosti

Drobným poraněním v domácnosti se jen velmi těžko vyhneme. V první řadě musíme zachovat klid a uvážit, jestli se jedná o drobný úraz, který zvládneme ošetřit sami nebo budeme kontaktovat lékaře.

Pořezání a odřeniny

Opláchněte zranění od nečistot pod tekoucí studenou vodou. Ránu vydezinfikujte a nechte na vzduchu volně zaschnout - nesypejte žádné prášky a nevtírejte masti (ty až později, když se vytvoří strup). V ráně volně ležící kamínky, sklo a podobně smeťte růžkem tamponu. Ránu opatrně osušte čistým gázovým tamponem. Na drobné řezné ranky a odřeniny přiložte náplast. U větších poranění na postižené místo přiložte sterilní krycí obvaz a upevněte ho na místo obinadlem.

Krvácení z nosu

Většinou nebývá způsobeno nějakou vážnější příčinou. Dá se poměrně rychle zastavit - nechte postiženého, ať předkloní hlavu, protože tak může krev lépe odtékat a vy máte možnost zjistit intenzitu krvácení. Položte na zátylek studený obklad - chlad snižuje průtok krve. Někdy krvácení úspěšně zastavíte tím, že postiženému stisknete nos v oblasti pod nosními kůstkami. Pokud je krvácení silné a nejde zastavit, je nutná lékařská pomoc.

Tříska v kůži

Postižené místo důkladně očistěte teplou vodou a mýdlem. Malé třísky hned pod povrchem kůže vytáhnete sami pinzetou nebo jehlou. Pinzetu nebo jehlu sterilizujte tím, že její konce přidržíte v plameni. Ránu pořádně vydezinfikujte a ujistěte se, že jste třísku vytáhli celou. Pokud se někomu podaří třísku zadřít hodně hluboko, nebo se tkáň na postiženém místě zanítí, je nutné, aby ji vytáhl lékař.

Krevní výrony po pádu

Nejčastější jsou boule na čele. Přiložte studený obklad - nejlépe chladí kostky ledu v igelitovém sáčku obalené čistým kapesníkem. Nezatlačujte boule nožem! Cizí předmět v krku Pokud uvízne v jícnu předmět (například kost z kapra), který nejde spolknout, v lehčích případech postačí, když postižený sní kousek suchého chleba. Jestli se ani tak nepodaří uvíznutý předmět spolknout, volejte záchrannou službu, aby nedošlo k udušení. Předmět v horních cestách dýchacích člověka rozkašle. Jestli je kašlání bezvýsledné, zkuste postiženého několikrát silně udeřit do zad mezi lopatky, aby se vdechnutý předmět uvolnil. Někdy pomůže při odstraňování vdechnutého předmětu změna polohy - malé děti držíme za nohy hlavou dolů a větší nebo dospělé předkloníme přes koleno, aby horní část a hlava visely dolů.

Cizí těleso v oku

Dvěma prsty, nejlépe palcem a ukazováčkem, od sebe opatrně odtáhněte horní a dolní víčka tak, abyste oko mohli řádně prohlédnout. Pokuste se tělísko vyplavit pod proudem vody. Jestli se to nepodaří, tak je zkuste odstranit růžkem navlhčeného čistého kapesníku. Pakliže ani to nepomůže, vyhledejte lékaře.

Chemikálie v oku

Vypláchněte oko. Jestliže postižený nemůže oko otevřít, šetrně mu dvěma prsty odtáhněte víčka od sebe. Alespoň na deset minut zasažené oko držte pod mírným proudem studené vody. Bude-li to snadnější, lijte vodu do oka ze džbánku nebo ze sklenice. Dejte pozor na to, aby voda ze zasaženého oka nestékala do zdravého a aby nepostříkala ani vás, ani postiženého. Nedotýkejte se vy ani postižený zasaženého oka, před chemikálií se chraňte rukavicemi. Přiložte postiženému na oko polštářek sterilní gázy, nebo alespoň kousek čistého textilu bez chloupků, např. kapesník. Odveďte postiženého k lékaři.

Popáleniny a opařeniny

Popálené místo ochlazujte co nejdéle pod tekoucí studenou vodou - ideální je tak 20 minut, než odezní bolest. Po opaření okamžitě odstraňte z postiženého místa oblečení, ale pokud je látka přilepená, odstranit ji musí lékař. Větší a hlubší rány přikryjte po ochlazení sterilním obvazem. Nedávejte na spáleniny led ani ledovou vodu. Nesahejte na ni, nepropichujte puchýře. Při popálení větší části těla hrozí šok, proto neprodleně volejte záchrannou službu.

Otravy

V některých případech (leptavé látky, saponáty) je nebezpečné vyvolávat zvracení, nepodáváme živočišné uhlí ani mléko (usnadňuje vstřebávání do organismu). Okamžitě kontaktujte záchranou službu! K lékaři vždy vezměte obal z přípravku i se zbytkem látky. Po požití jedovatých bobulí se snažte vyvolat zvracení, podejte postiženému aktivní uhlí.

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail