Pravidlo "vidět a být viděn" s příchodem podzimu opět nabývá na významu

Zdroj: 

BESIP během podzimu rozdá na svých akcích a na akcích spolupořádaných s Policií ČR a dalšími subjekty desítky tisíc reflexních pásků na oblečení.

Téma viditelnosti je každoročně na podzim vodítkem většiny preventivních akcí v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Podstatná část nehod chodců je totiž přímým důsledkem jejich nevyhovujícího oblečení. Řidiči, kteří takovou nehodou způsobili chodci zranění nebo smrt, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo ho spatřili příliš pozdě.

Základní pravidlo bezpečnosti na silnicích „vidět a být viděn“ má pro automobilisty, motorkáře i cyklisty podobu povinnosti svítit, chodci však takovou povinnost nemají, i když v silničním provozu patří mezi nejzranitelnější účastníky. Ředitel služby dopravní policie plk. Ing. Leoš Tržil k tomu dodává: „Z pohledu viditelnosti je velkým rizikem zejména podzim. Nejhorším měsícem je v tomto ohledu listopad. V letech 2003 – 2010 zemřelo v tomto měsíci celkem 242 chodců. Jen za loňský listopad evidujeme 36 usmrcených, což je nejvíce od roku 2006."

S příchodem podzimu a zejména po skončení letního času se začíná zřetelně projevovat zkracování dne – ráno se stále později rozednívá a večer se dříve a dříve smráká – a přibývá různých meteorologických nepříjemností, ranními mrazíky počínaje a častými mlhami konče. Lidé si na tuto změnu po parném létě jen těžko zvykají a zapomínají, že by nové situaci měli přizpůsobit své chování. BESIP proto v tomto období každoročně na všech svých akcích rozdává reflexních a fluorescenčních předmětů a jen na letošek má připraveno několik desítek tisíc reflexních pásků. „Reflexní prvky odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů, takže výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Naproti tomu fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ale ve tmě svou funkci ztrácejí. Proto je vhodné na oblečení oba typy kombinovat. A pořídit pro děti oblečení a tašku do školy v pestrých barvách a s reflexními prvky by pro rodiče mělo být samozřejmostí,“ říká zmocněnec ministra dopravy pro bezpečnost silničního provozu Karel Loprais.

Na preventivních aktivitách policie souvisejících s viditelností nemotorizovaných účastníků provozu se v letošním roce podílí také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Policisté budou v rámci dohledu na bezpečnost silničního provozu oslovovat „neviditelné“ chodce a cyklisty a budou jim předávat reflexní proužky, které pro tento účel poskytla kromě tradičního partnera, kterým je Ministerstva dopravy, také uvedená pojišťovna. „Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR je známa významnou podporou prevence. A nemusí jít vždy jen o prevenci nemocí. Podpořit akci, která by mohla vést k úbytku dopravních úrazů či dokonce k záchraně životů, považujeme za samozřejmost,“ uvedl generální ředitel ZP MV ČR Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D., MBA. „Mimochodem, už od roku 2007 podporujeme bezpečnostně-preventivní akci Zebra se za Tebe nerozhlédne. Chodci jsou v dopravě nejohroženější skupinou, a z nich pak nejvíce děti. Téměř polovina všech úrazů dětí do 15 let vzniká v souvislosti s dopravou. Budeme rádi, pokud se podaří i touto akcí nelichotivou statistiku vylepšit,“ dodal generální ředitel ZP MV ČR Jaromír Gajdáček.

Nikdo ale nemusí čekat, až náhodou potká policistu nebo pracovníka BESIPu – nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovačky, samolepky nebo pásky jsou k mání obvykle za rozumné ceny například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly. Důležité je umístit je ke koncům rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu, aby přijíždějící řidič z odrazu v různých výškách snáze pochopil, že se blíží k lidské postavě.

BESIP také distribuuje reflexní vestičky do mateřských škol – v letech 2010 a 2011 jich už bylo nebo ještě bude distribuováno 150 tisíc v dětských velikostech a 15 tisíc pro dospělé, k nim pak ještě 12,5 tisíce zastavovacích terčíků. Mateřské školy se mohou buď samy zaregistrovat pomocí formuláře na webu jsmevidet!.cz, nebo mohou kontaktovat krajského koordinátora BESIP, a to buď přímo, nebo prostřednictvím Městské policie nebo Policie České republiky.

Reflexní vesty by ale neměli opomíjet ani řidiči. „Každé auto, i to nejlepší, může zničehonic vypovědět poslušnost, a kdo z takového vozidla vystoupí, není na tom o nic lépe než kterýkoli chodec, zvlášť když pozornost kolemjedoucího řidiče upoutají například blikající varovná světla. Proto je součástí povinné výbavy vozidla reflexní vesta,“ říká k tomu ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Další informace k tématu viditelnosti jsou uvedeny na webu BESIPu www.ibesip.cz v rubrice Dopravní výchova/Viditelnost.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail