Pracovnice opařila kolegyni kávou. Je to pracovní úraz?

Dotaz byl publikován v Novinách Odborového svazu státních orgánů a organizací (NOS) č. 17/2016.

Pracovnice své kolegyni omylem při vaření kávy nalila na ruku vařící vodu a ta byla týden v pracovní neschopnosti. Je správné, že to zaměstnavatel nepovažuje za pracovní úraz?

Nejdříve si musíme ujasnit, co je pracovním úrazem a jak jej chápe zákoník práce. Z dikce § 273 zákoníku práce vyplývá, že ne každý úraz, který se stal v pracovní době a na pracovišti, je automaticky pracovním úrazem. Úraz se totiž musí stát při plnění pracovních úkolů anebo v přímé souvislosti s nimi. Co je v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, upravuje § 274 zákoníku práce. Jsou to úkony potřebné k výkonu práce a úkony během práce obvyklé nebo nutné před počátkem práce nebo po jejím skončení a úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech. Takovými úkony však nejsou cesta do zaměstnání a zpět, stravování, vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních
služeb ani cesta k němu a zpět, pokud není konána v objektu zaměstnavatele. Vůbec tedy nerozhoduje místo a čas úrazu, ale pouze to, zda vznikl při plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti s nimi. Odškodněny mohou být tedy i úrazy, které se staly mimo pracoviště zaměstnavatele, pokud v té době plnil zaměstnanec pracovní úkoly.

Vámi vznesený dotaz dosud nebyl judikován. Obecně právní teorie má za to, že pokud by si opaření kávou způsobil zaměstnanec sám, byl by to pracovní úraz pouze, pokud by to mělo souvislost s výkonem jeho prací, nebo příkazem nadřízeného. Tedy například při práci sekretářky nebo jiného zaměstnance, kterému vedoucí uložil pohostit kávou návštěvu nebo spolupracovníky apod. Váš případ by mohl být jako pracovní úraz akceptován jen tehdy, kdyby v kritickém okamžiku poškozená zaměstnankyně plnila pracovní úkol nebo úkony s tím spojené. Šla by si např. pro písemné podklady, které potřebuje ke své práci, a kolegyně, kolem které šla, ji nešťastnou náhodou polila horkou vodou, kterou si sama připravovala na zalití kávy.

Podle mého názoru by však charakteristiku pracovního úrazu vylučovala situace, kdy by se poškozená zaměstnankyně sama účastnila aktu přípravy kávy. Praxe dosud nepokládá pití kávy za úkony související s pracovními úkoly. Bohužel, ani za úkon obvyklý v době přestávky v práci na jídlo a oddech, tak jak to požaduje zákoník práce.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail