Uvádění zařízení do provozu z hlediska platných právních předpisů

Uvádění zařízení na trh je vázáno předpisy, které jsou platné na celém území EU a jsou rozděleny podle typu zařízení. Jednotlivé evropské předpisy byly převzaty v ČR vydáním z. č. 22/1997 Sb., v platném znění, a příslušných nařízení vlády.

Zařízení lze posuzovat zejména ve smyslu strojních zařízení, zařízení nízkého napětí, elektromagnetické kompatibility a případně tlakových zařízení. Dále také je nutno brát zřetel na zařízení používající látky (plyny, páry či prach), které ve směsi se vzduchem mohou tvořit výbušnou směs. Pro ty platí směrnice týkající se zařízení a ochranných systémů určených pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu. K těmto nařízením vlády (i když v nich jsou obsaženy základní požadavky na bezpečnost) je nutno ještě vzít v úvahu požadavky příslušných norem typu A nebo C.

Stručný přehled základních předpisů a norem:

  • Nařízení vlády č. 176/2008 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení (odpovídá evropské směrnici 2006/42/ES).
  • Nařízení vlády č. 616/2006 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility (odpovídá evropské směrnici 2004/108/EHS).
  • Nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí (odpovídá evropské směrnici 2006/95/EHS).
  • Nařízení vlády č. 23/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na zařízení a ochranné systémy určené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu (odpovídá evropské směrnici 94/9/EC).
  • Nařízení vlády č. 406/2004 Sb., o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu (odpovídá evropské směrnici 1999/92/ES).
  • Nařízení vlády č. 20/2003 Sb., který, se stanoví technické požadavky na jednoduché tlakové nádoby (odpovídá evropské směrnici 87/404/EHS).
  • Nařízení vlády č. 26/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na tlaková zařízení (odpovídá evropské směrnici 97/23/ES).
  • Vyhláška č. 73/2010 Sb., o stanovení vyhrazených elektrických technických zařízení, jejich zařazení do tříd a skupin a o bližších podmínkách jejich bezpečnosti, s účinností 1. června 2010.

Základní normy pro strojní zařízení:

  • ČSN EN 60204 - led. 2 Bezpečnost strojních zařízení - Elektrická zařízení strojů -Část 1: Všeobecné požadavky
  • ČSN EN ISO 14121-1 Bezpečnost strojních zařízení - Posouzení rizika - Část 1: Zásady
  • ČSN EN ISO 12100 -1 Bezpečnost strojních zařízení - Základní pojmy, všeobecné zásady pro konstrukci - Část 1: Základní terminologie, metodologie
  • ČSN EN ISO 12100-2 Bezpečnost strojních zařízení - Základní pojmy, všeobecné zásady pro konstrukci - Část 2: Technické zásady

Základní normy z pohledu elektrostatiky:

  • ČSN 33 2030 Elektrostatika - Směrnice pro vyloučení nebezpečí od statické elektřiny
  • ČSN EN 50050 Elektrická zařízení pro prostředí  s nebezpečím výbuchu -Elektrostatické ruční stříkací zařízení
  • ČSN EN 50053-1, -2, -3 Požadavky na elektrostatické stříkací zařízení pro hořlavé látky - ZRUŠENY k 1.5.2010!
  • ČSN EN 50176 ed. 2 Stabilní elektrostatická zařízení pro nanášení hořlavých tekutých nátěrových hmot - Bezpečnostní požadavky
  • ČSN EN 50177 ed. 3 Stabilní elektrostatická zařízení pro nanášení hořlavých práškových nátěrových hmot - Bezpečnostní požadavky

Základní normy pro výbušná prostředí:

  • ČSN EN 1127-1 Výbušná prostředí - Prevence a ochrana proti výbuchu - Část 1: Základní koncepce a metodika
  • ČSN EN 13463-1 Neelektrická zařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu - Část 1: Základní metody a požadavky
  • ČSN EN 60079-14 ed. 3 Výbušné atmosféry - Část 14: Návrh, výběr a zřizování elektrických instalací

Postup uvedení zařízení do provozu

Ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., v platném znění, je výrobce, dovozce nebo zplnomocněný zástupce (POZOR - musí mít sídlo v zemi EU) povinen provést posuzování shody ať už sám nebo přes autorizovanou (notifikovanou) osobu - podle typu zařízení a požadavků příslušných nařízení vlády (např. všechny typy strojních zařízení uvedených v Příloze č. 4 NV č. 176/2008 Sb.).

Pro samotný proces posuzování shody je nutno mít k dispozici zejména tyto podklady:

  • analýzu rizik strojního zařízení ve smyslu ČSN EN 14100,
  • výkresovou dokumentaci (celkový výkres a nejdůležitější podsestavy),
  • schéma elektrického (hydraulického, pneumatického) zapojení,
  • doklady o provedených zkouškách - revize elektro, funkční a provozní zkoušky, atd.,
  • návod k použití v českém jazyce.

Posuzování shody je zakončeno ES prohlášením o shodě, kde je nutno popsat, podle kterých nařízení vlády (u zahraničních výrobců podle kterých evropských směrnic) je posouzení shody provedeno s příslušnými odvolávkami na použité normy. Pokud se jedná o zařízení, které podléhá posouzení shody u autorizované (notifikované) osoby, je nutno v ES prohlášení o shodě tuto osobu také uvést včetně čísla jejího certifikátu.

Ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., v platném znění, u nově uváděných zařízení do provozu ES prohlášení o shodě nahrazuje výchozí revizi. Vyskytuje-li se v technologii prostor s nebezpečím výbuchu, je nutno počítat s tím, že pro montážní práce vstupuje do hry také TIČR (Technická inspekce České republiky - dříve známá jako ITI) dle vyhlášky č. 73/2010 Sb. s účinností 1. června 2010. Stanovisko TIČR je nutné v některých případech montáže vyhrazených elektrických technických zařízení:

  • pokud je obecně provedena montáž elektrického vyhrazeného zařízení v prostorách nebezpečných výbuchem, tak tato montáž podléhá odbornému stanovisku TIČR,
  • pokud je k zařízení (např. stříkací kabině) přívodní kabel veden v prostoru bez nebezpečí výbuchu do hlavního rozváděče, který je umístěn v prostoru s nebezpečím výbuchu, je nutno mít stanovisko TIČR,
  • pokud je k zařízení (např. stříkací kabině) přívodní kabel veden v prostoru s nebezpečím výbuchu, je nutno mít stanovisko TIČR,
  • v případě, že hlavní rozváděč je umístěn v prostoru bez nebezpečí výbuchu, kabina je umístěna v prostoru s nebezpečím výbuchu a je-li rozváděč zařízení součástí tohoto zařízení, je prohlášení o shodě vystavováno současně na zařízení včetně rozváděče, pak se jedná o vyhrazené zařízení ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., a není nutné stanovisko TIČR,
  • totéž, co platí v případě prostoru s nebezpečím výbuchu, platí i pro prostory zvlášť nebezpečné, kdy také musí být stanovisko TIČR.

Uvádění zařízení do provozu

V případě, kdy je při uvádění zařízení do provozu vytvářeno pracoviště s výskytem prostor s nebezpečím výbuchu, je nutno zpracovat dokumentaci o ochraně před výbuchem ve smyslu nařízení vlády č. 406/2004 Sb., o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu s účinností od 1. září 2004. Pokud již u uživatele tato dokumentace existuje, pak je nutno nové zařízení (pracoviště) do stávající dokumentace zapracovat.

Závěr

Výše uvedené předpisy a normy jsou aktuální ke dni zpracování tohoto příspěvku. Je nutno si uvědomit, že tyto normy jsou převážně přebírány z Evropské unie a velmi často se mění, doplňují a revidují. Proto je nutno sledovat aktuální stav technických požadavků týkajících zařízení (a samozřejmě nejen požadavků pro uvedenou technologii), abychom vždy zachovávali bezpečnou úroveň technických zařízení. Také ES prohlášení o shodě vydávaná s nově vyrobeným zařízením, i když se jedná o déle vyráběný typ, musí odpovídat aktuálním předpisům a normám. Často je možno se setkat s ES prohlášeními o shodě, které obsahují předpisy a normy, které v době výroby již neplatily.

Použitá literatura

[1] Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

[2] Nařízení vlády č. 406/2004 Sb. o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail