Nové časopisecké články v knihovně VÚBP - 2011/11

Anotovaný přehled nově vyšlých článků z domácích a zahraničních časopisů se vztahem k BOZP

Excerpované časopisy

 

112 - č. 11 (2011)
BauPortal - č. 10 (2011)
Bezpečnost a hygiena práce - č. 10 (2011)
Bezpečnost a hygiena práce - č. 11 (2011)
Die BG - č. 9 (2011)
Die BG - č. 10 (2011)
Hygiene et sécurité du travail - č. 224 (2011)
Journal of Occupational and Environmental Hygiene - č. 10 (2011)
Professional Safety - č. 10 (2011)
Scandinavian Journal of Work, Environment and Health - č. 6 (2011)
Sicher ist Sicher - č. 9 (2011)
Sicher ist Sicher - č. 10 (2011)
Travail et Sécurité - č. 721 (2011)

Nové časopisecké články v knihovně VÚBP

112 - č. 11 (2011)

1

SVITÁKOVÁ, IVANA - HOŠEK, ZDENĚK: Bezpečnost při topení v domácnostech.
        anotace: S počátkem topné sezóny je každoročně spojený zvýšený počet požárů způsobených závadami komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Ročně je evidováno téměř 20 tisíc požárů, z nichž k nejzávažnějším patří požáry v domácnostech. Hasiči proto důrazně upozorňují na důslednost při údržbě. Text přináší stručný přehled bezpečnostních zásad co se týče údržby spalinových cest a spotřebičů paliv.
        klíčová slova: topidla - domácnosti - požáry - údržba - spotřebiče - paliva

2

TAUFEROVÁ, MARIE: Novela vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb.
        anotace: Dne 12.9.2011 byla ve Sbírce zákonů vyhlášena pod číslem 268 vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Hlavní změnou je doplnění textu, který se týká technických požadavků pro stavby garáží, které budou sloužit pro parkování vozidel s pohonem na plynná paliva. V souvislosti s touto vyhláškou došlo také k doplnění nových technických norem.
        klíčová slova: podmínky technické - garáže - ochrana budov - vyhlášky - normy technické - paliva plynná

3

SÝKORA, VLASTIMIL: Speciální typy ochranných oděvů.
        anotace: Další díl seriálu o ochranných oděvech se věnuje speciálním typům ochranných oděvů. V článku jsou představeny tři druhy těchto oděvů - reflexní vesty pro speciální hašení ohně, ochranné oděvy pro uživatele ručních řetězových pil a ochranné oděvy proti chladu.
        klíčová slova: oděvy ochranné - chlad - pily řetězové - hašení požárů

BauPortal - č. 10 (2011)

4

SCHMIDT, GUIDO R.: Anforderungen an den Sicherheitsplan für Abbrucharbeiten aus der Sicht eines Sicherheits- und Gesundheitsschutzkoordinators. Požadavky na bezpečnostní plán pro demoliční práce z hlediska koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
        anotace: Problematika bezpečnosti práce je v oblasti stavebnictví, a zejména v oblasti demoličních prací, popisována jako "těžkopádná, drahá a nepohodlná" a nemá pozitivní image. O0becně jsou demolice developery považovány za nezbytnou povinnost bez žádné reálné přidané hodnoty.
        klíčová slova: demolice - stavby - rizika - plány bezpečnosti práce - požadavky bezpečnostní - koordinátoři

Bezpečnost a hygiena práce - č. 10 (2011)

5

DANDOVÁ, EVA: Přístup k nadnárodním informacím v novele ZP.
        anotace: Se vstupem ČR do EU vzniklo zaměstnancům zaměstnavatelů s působností na území Evropských společenství právo na nadnárodní informace a projednání. Toto právo se uplatňuje vůči zaměstnavatelům, skupinám zaměstnavatelů a organizačním jednotkám se sídlem na území ČR. V červnu letošního roku nabyla účinnosti novela zákoníku práce (zákonem č. 185/2011 Sb.), která toto právo precizuje. Co vše změnila, je obsahem tohoto příspěvku.
        klíčová slova: zákoník práce - právo mezinárodní - zaměstnavatelé - zaměstnanci - právo - informace

6

KROUPA, BŘETISLAV: Informace o novele vyhlášky č. 23/2008 Sb. provedené vyhláškou č. 268/2011 Sb..
        anotace: Dnem 27.9.2011 nabyla účinnosti vyhláška č. 268/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. tento článek shrnuje některé ze změn a podrobněji se zabývá problematikou garáží.
        klíčová slova: novely - vyhlášky - garáže - bezpečnost staveb - bezpečnost požární

7

KYSELA, JIŘÍ - VARTA, ONDŘEJ: Systém bezpečné práce na zdvihadlech.
        anotace: Autoři článku shrnují problematiku bezpečné práce na zdvihacích zařízeních. Dále se zaměřují na informace o zjištěních po provedené kontrolní činnosti inspekce práce v souvislosti s nerespektováním právních předpisů pro provoz zdvihacích zařízení a na vývoj pracovní úrazovosti.
        klíčová slova: zařízení zdvihací - bezpečnost - inspekce práce - úrazovost pracovní

8

NEUGEBAUER, TOMÁŠ: Evakuační plán podle mezinárodních pravidel.
        anotace: V rámci zajištění BOZP je nutné věnovat se nejen prevenci, tedy předcházení vzniku nežádoucí události, ale též i řešení situace, když k ní dojde. Jedním z důležitých opatření při řešení mnohých nežádoucích událostí (požár, povodeň, průmyslová havárie, bombový útok, sociální nepokoje atd.) je evakuace zaměstnanců a dalších osob vyskytujících se v ohroženém prostoru. Postup realizace tohoto opatření by měl mít každý zaměstnavatel zpracován v interním předpise.
        klíčová slova: plány evakuační - události nežádoucí - opatření - evakuace - předpisy vnitřní

9

KOČÍ, MILOSLAV: Pracovní úrazy způsobené škodlivinami.
        anotace: Autor přibližuje některé případy z úrazů, které se staly v souvislosti s působením škodlivin. Úrazy způsobené škodlivinami lze rozdělit do několika skupin - výbuchy, popálení, opaření, otrava, poleptání. Tento článek je dokončením z předcházejícího čísla.
        klíčová slova: úrazy pracovní - škodliviny - reakce chemické - plameny - opaření - otravy - poleptání

Bezpečnost a hygiena práce - č. 11 (2011)

10

Od. 1. listopadu 2011 podle nového předpisu pro hluk a vibrace.
        anotace: Redakce seznamuje s obsahem nového nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Autoři porovnávají nové znění s původním (č. 148/2006 Sb.)
        klíčová slova: hluk - vibrace - nařízení vládní - ochrana zdraví

11

Nařízení vlády o technických požadavcích na strojní zařízení novelizováno.
        anotace: Dne 15. prosince nabude účinnosti nařízení vlády č. 170/2011 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 176/2008 Sb., o technických požadavcích na strojní zařízení. Novela byla provedena v souvislosti s nutností implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2008/127/ES ze dne 21. října 2009. Zásadní novelizace se týká problematiky strojního zařízení pro aplikaci pesticidů.
        klíčová slova: zařízení strojní - požadavky technické - směrnice - nařízení vládní - pesticidy

12

HARAZIM, JIŘÍ: Pracovní úrazovost při těžbě dřeva : III. část.
        anotace: Zveřejněním pracovních úrazů, které se staly v r. 2010, poukazují autoři nejen na příčiny vzniku těchto úrazů, ale v rámci osvětového působení by chtěli zvýšit obecné povědomí o riziku ohrožení života a zdraví při těžbě dřeva. V části I a II autoři informovali o pracovních úrazech, které vznikly jak nedodržením pracovních postupů při manuální těžbě dřeva, tak o pracovních úrazech, jejichž příčinou bylo riziko, které lze při manuální těžbě obtížně předvídat. V této části autoři popisují některé pracovní úrazy, které vznikly při soustřeďování, manipulaci, skladování a odvozu dříví.
        klíčová slova: těžba dřeva - úrazovost pracovní - úrazy pracovní - manipulace - skladování - odvoz - rizika pracovní

Die BG - č. 9 (2011)

13

RIEGEL, BJÖRN - SCHLICHTMANN, KIRSTEN: Psychische Erkrankungen im Unternehmen erkennen, thematisieren - und handeln. Psychická onemocnění v podnicích rozpoznat, tematizovat a umět si počínat
        anotace: Psychická onemocnění mají stále větší společenský význam. Odhaduje se, že jeden ze čtyř Evropanů trpí v průběhu života duševní poruchou. Podle statistik jsou psychická onemocnění v Německu na druhém místě po nemocech pohybového ústrojí. Nejčastějšími poruchami jsou deprese, úzkosti a závislost.
        klíčová slova: nemoci duševní - podniky - řízení lidských zdrojů

14

MAYR, HANS-PETER: Angststörung im Berufsleben : Behandlung und Erhalt der Arbeitsfähigkeit. Úzkostné poruchy v profesním životě : péče a schopnost pracovat
        anotace: Úzkostné poruchy se začínají na pracovišti objevovat stále častěji. Do jaké míry zůstanou postižené osoby práceschopní, do značné míry závisí na tom, zda je tato porucha včas léčena. Specializovaní lékaři nebo psychologové mohou pomoci identifikovat skutečné příčiny strachu a pomoci je pracovníkům překonat.
        klíčová slova: nemoci duševní - pracoviště - léčení - práceschopnost

15

KURTZ, PATRICK: Die Entwicklung und Herstellung lärm armer Produkte als wichtiges Wettbewerbskriterium : Teil 2. Vývoj a výroba produktů s nízkou hlučností jako důležité konkurenční kritérium : 2. díl
        anotace: Druhý díl článku o výrobě produktů s nízkou hlučností se věnuje výběru strojů s nižší hlučností podle jejich hlukových, vibračních a bezpečnostních parametrů, využívání informací o normalizovaných hlukových emisích a seznamuje se zkušenostmi z praxe.
        klíčová slova: stroje a zařízení - produkty - výroba - hlučnost - parametry - praxe

16

BECKER, PETER: Der Arbeitsunfall. Pracovní úraz
        anotace: Pracovní úraz či nehoda je dnes stále jedním z klíčových pojmů zákonného úrazového pojištění, přestože má prevence stále větší význam a je jedním z klíčových úspěchů, počet nehod a úrazů se pravidelně vrací. Autor se v článku zaměřuje na "klasický" pracovní úraz.
        klíčová slova: úrazy pracovní - nehody pracovní

Die BG - č. 10 (2011)

17

MANTEUFFEL, LEONIE VON: "Der Hebel im Kopf hat sich umgelegt" Risikomanagement für Schichtarbeiter in Rheinland-Pfalz. "Páka v hlavě tě skolila" : řízení rizik pro pracovníky na směny v oblasti Porýní-Falc
        anotace: S preventivním programem pro pracovníky na směny chtějí podniky v oblasti Porýní-Falc snižovat zdravotní rizika svých zaměstnanců. Více týdenní nabídka, která začíná deseti dny na rehabilitační klinice, má pozitivní odezvu.
        klíčová slova: zaměstnanci - práce na směny - rizika zdravotní - programy bezpečnosti práce - prevence - rehabilitace - Německo

18

RUNDNAGEL, REGINE: Seharbeit und Bildschirm-Ergonomie : ein unterschätztes Arbeitsschutzthema. Vizuální práce a ergonomie obrazovky : podceněné téma bezpečnosti práce : 1. díl
        anotace: Čtení z elektronické obrazovky určuje každodenní práci i osobní život. Práce s obrazovkou nejsou jen pracovní činností v kanceláři, ale také v oblasti služeb a výroby se staly samozřejmostí. Ten, kdo denně bez přerušení vykonává práci s obrazovkou a zpracovává velké objemy dat v časové tísni, má výrazně vyšší riziko očních problémů a předčasné únavy. Přestávky a dobré světelné podmínky proti těmto rizikům účinkují.
        klíčová slova: obrazovky - displeje - monitory - ergonomie - rizika zdravotní - oči - prevence

19

VOGT, ANDREAS: Auswahl von Knieschutz. Výběr ochrany kolen
        anotace: Tento článek má za cíl poskytnout základní informace o ochraně kolen a poskytnout pomoc při jejich výběru, poskytování a využívání vhodných ochranných pracovních prostředků.
        klíčová slova: ochrana kolen - ochrana nohou - prostředky ochranné - OOPP

20

WINKLER, FRANZ-GUSTAV: Auswahl und Einsatz von Stechschutz. Výběr a použití ochrany z pletiva
        anotace: Tento materiál lze použít na celou řadu ochranných osobních prostředků, zvláště pak u těch pracovních činností, kdy pracovník manipuluje s ostrými či špičatými předměty. Lze tak zabránit pracovním úrazům i ekonomickým škodám. Článek seznamuje s výběrem a použitím těchto ochranných pracovních oděvů a prostředků.
        klíčová slova: OOPP - oděvy ochranné - materiály

21

SCHNEIDER, GERALD: Qualitätsleitlinie Gefährdungsbeurteilung. Kvalitativní zásady hodnocení rizik
        anotace: Základní zákon garantuje, že každý občan má právo na život a fyzickou integritu. Důležitým nástrojem pro zajištění tohoto základního práva ve světě práce je posouzení rizik jako základu pro zdravotní a bezpečnostní opatření. Článek se věnuje požadavkům na kvalitu u hodnocení pracovních rizik.
        klíčová slova: rizika pracovní - hodnocení rizik - kvalita - požadavky

22

SCHUSTER, DORIS - WALTER, JÜRGEN: Wie regelt der öffentliche Dienst das Problem "Alkohol am Arbeitsplatz"?. Jak vyřešit problém "alkohol na pracovišti" ve veřejném sektoru?
        anotace: Tento článek se zabývá otázkou, jak řešit problém alkoholu na pracovišti týkající se německých obcí, a nabídkou pomoci v této oblasti. K odpovědi na otázku odborníků celkem 150 obcí poskytlo informace o jejich servisních smlouvách. Analýza ukázala, že většina obcí (74%) má v servisních smlouvách otázku alkohol na pracovišti.
        klíčová slova: sektor veřejný - služby veřejné - pracoviště - alkohol - obce - Německo

 

Hygiene et sécurité du travail - č. 224 (2011)

23

Quinze années d´analyse d´air comprimé au sein du laboratoire de la marine de Toulon. Patnáct let analýzy stlačeného vzduchu v laboratořích francouzského námořnictva v Toulonu
        anotace: Dýchání stlačeného vzduchu je běžná praxe u mnoha profesí. K nim patří i zaměstnanci francouzského námořnictva, kteří používají stlačený vzduch při potápění a k práci ve znečištěném prostředí (uzavřené dýchací systémy). Námořnictvo zavedlo dlouhodobý plán monitorování rizika chemické toxicity spojené s použitím stlačeného vzduchu. Klíčovým prvkem tohoto programu jsou laboratoře, které nabízejí odborné průzkumy. Cílem tohoto článku je představit výsledky analýz stlačeného vzduchu, které byly získány za posledních 15 let v Laboratořích pro výzkum a sledování francouzského námořnictva (LASEM) v Toulonu.
        klíčová slova: vzduch stlačený - plyn - kvalita - potápění - námořníci - rizika chemická - Francie - měření

24

Visibilité et prévention des collisions engins-piétons : analyse bibliographique. Viditelnost a zabránění srážkám stroj-chodec : bibliografický přehled
        anotace: Problematika střetu mezi mobilním zařízením (strojem, automobilem, atp.) a chodcem se týká různých odvětví, zejména v pozemním stavitelství, manipulaci s náklady, odvozu odpadů a dopravě/logistice. V každém z těchto odvětví problém potenciální kolize vyvstává, když existuje fyzická blízkost mezi člověkem a strojem. V textu je nejdříve definováno, co je myšleno pojmem "viditelnost", a autoři vysvětlují proč je tato charakteristika hlavním faktorem v prevenci střetu člověk- mobilní zařízení. Autoři představují předpisy a normativní dokumenty pro zemní stroje, vysokozdvižné vozíky a nákladní vozidla a dávají je do souvislosti s bibliografickou analýzou tohoto tématu.
        klíčová slova: stroje - zařízení - chodci - řízení - kolize - viditelnost - metodiky - bibliografie

25

Le "screening", un outil pour l´identification des composés organiques volatils dans une atmosphere de travail. "Screening", nástroj pro identifikaci těkavých organických látek v pracovním ovzduší
        anotace: Problematika působení těkavých látek na pracovištích může být velmi složitá. Popsaná metoda by měla průmyslovému hygienikovi pomoci určit, které látky se skutečně v pracovním ovzduší nacházejí. Článek popisuje techniku odběru vzorků vzduchu, jejich zpracování a výsledky zkoumání. Použitá metoda, která je vhodná pro preventisty, je významným diagnostickým nástrojem pro identifikaci těkavých látek v pracovním ovzduší.
        klíčová slova: látky těkavé - ovzduší pracovní - měření - vzorky - metody

26

Risques liés aux nanoparticules et nanomateriaux : compte rendu de la conférence Nano2011 et perspectives. Rizika spojená s  nanočásticemi a nanomateriály : sborník konference Nano2011 a výhled
        anotace: V posledním desetiletí byla zahájena celá řada výzkumných programů týkajících se problematiky nanočástic. Tyto programy řešily a řeší otázku týkající se možných účinků nanočástic na zdraví. Mnoho neznámých však zůstává v oblasti rizik v oblasti profesionální expozice těmto částicím. Poslední konference Nano2011, kterou organizoval INRS pod záštitou PEROSH, se uskutečnila v Nancy začátkem dubna 2011 a zúčastnilo se jí na více než 450 vědeckých a odborných pracovníků a  preventistů. Program konference byl rozdělen do několika hlavních okruhů: hodnocení dopadu působení nanočástic na lidské zdraví; charakteristika nanočástic, jejich měření a hodnocení expozice; snižování emisí a ochranná opatření; posuzování a řízení rizik. Text přináší shrnutí jednotlivých témat konference.
        klíčová slova: konference - nanočástice - expozice pracovníků - prevence - opatření ochranná - rizika - INRS - Francie - 2011

Journal of Occupational and Environmental Hygiene - č. 10 (2011)

27

Case study : personal exposure to PAHs in the refinery during truck loading of bitumen. Případová studie : expozice polycyklickým aromatickým uhlovodíkům v rafinerii během nakládání nákladních aut asfaltem
        anotace: Horké výpary z asfaltu obsahují stopy polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), a některé z nich jsou klasifikovány jako karcinogeny (např. benzo[a]pyren). Je proto povinností firem, které zaměstnávají pracovníky, jež přijdou do styku s horkými výpary z asfaltu, řádně posuzovat emitované množství PAU. Do současné doby se studie zabývající se zkoumáním horkých výparů z asfaltu zaměřovaly zejména na manipulaci s asfaltem při práci na silnici. Těmto výparům jsou však vystaveni i jiní pracovníci jako např. ti, kteří asfalt převážejí. Ve Francii je ročně transportováno na 3 miliony tun asfaltu. Tento materiál převáží na 600 řidičů. Na žádost francouzských dopravních firem byl proveden dvouměsíční průzkum, jehož se zúčastnilo několik významných společností zpracovávajících asfalt.
        klíčová slova: asfalt - výpary - uhlovodíky polycyklické - řidiči - doprava - transport - studie případové - Francie

28

CURWIN, BRIAN - BERTKE, STEVE: Exposure characterization of metal oxide nanoparticles in the workplace. Charakteristika expozice nanočásticím oxidů kovů na pracovišti
        anotace: Tato studie se zabývá expozicí různým druhům oxidů kovů v zařízeních, která produkují nebo používají oxidy kovů o velikosti nanometrů. Posuzování expozice bylo provedeno v sedmi zařízeních zahrnujících jak malé, střední tak velké zpracovatele a ty co používají oxidy kovů o velikosti nanometrů, jako jsou oxidy titanu, hořčíku, ytria, hliníku, vápníku a železa. Proces výroby obecně vykazoval nejvyšší koncentraci částic, zejména malých částic. Analýza TEM potvrdila přítomnost specifických částic oxidů kovů a většina těchto částic měla velikost mezi 0,1 a 1 nanometru. Největší expozici byli vystaveni pracovníci při manipulaci. Nicméně expozice částicím byla nižší, než jsou stanovené limity.
        klíčová slova: expozice pracovníků - oxidy - kovy - zpracování - manipulace - nanočástice - částice jemné - ovzduší pracovní - prostředí pracovní

29

Methods of evaluating protective clothing relative to heat and cold stress : thermal manikin, biomedical modeling and human testing. Metody hodnocení ochranných oděvů ve vztahu k horku a chladu : figuríny, biomedicínské modelování a testování na osobách
        anotace: Osobní ochranné prostředky (OOP) jsou oděvy a jiné vybavení vytvořené na ochranu před chemickým, biologických, radiologickým a jaderným nebezpečím a nebezpečím výbuchu. Materiály schopné zajistit tuto ochranu mohou však zhoršit tepelné pohodlí tím, že omezí odvod tepla a vodní páry. Všechny nové OPP proto musí být navrženy tak, aby nezpůsobovaly zvýšené tepelné zatížení. Tento článek popisuje, jak jsou takové OOP posuzovány.
        klíčová slova: rizika zdravotní - nepohodlí - teplo - chlad - oděvy ochranné - posuzování - zátěž tepelná

30

A pilot study of workplace dermal exposures to cypermethrin at a chemical manufacturing plant. Pilotní studie dermální expozice cypermethrinu na pracovišti v chemickém výrobním podniku
        anotace: Expozice pracovníků při výrobě pesticidů má zvláštní význam s ohledem na toxicitu pesticidů a také proto, že je velmi málo známo o expozici pracovníků právě při jejich výrobě, protože většina studií se zaměřuje na toxicitu vzhledem k  jejich konečnému použití např. v zemědělství. I když se očekává, že při práci s pesticidy bude pokožka zaměstnanců vystavena negativnímu vlivu pesticidů, je o tomto fenoménu známo velmi málo, a to i o metodách hodnocení této expozice. Tato studie řeší nedostatek alternativních metod pro hodnocení dermální expozice v chemickém výrobním podniku. Pro tuto studii bylo vybráno osm pracovníků podniku, který vyrábí pesticid cypermethrin.
        klíčová slova: expozice pracovníků - pesticidy - pokožka - toxicita - průmysl chemický - studie - USA

31

Clinical characteristics of acoustic trauma caused by gunshot noise in mass rifle drills without ear protection. Klinické charakteristiky akustického traumatu způsobeného zvuky výstřelů ze zbraní bez použití ochrany sluchu
        anotace: Jedním z největších pracovních rizik u zaměstnanců vojenské služby je nárazový intenzivní hluk. Autoři analyzovali klinický obraz akustického traumatu způsobeného hlukem výstřelu z pušky během vojenského výcviku a to u nechráněných pacientů. Autoři posuzovali 189 vojáků, kteří měli otologické příznaky po cvičných střelbách bez použití ochrany sluchu. Dále autoři zhodnotili zdravotní stav a jeho historii u jednotlivých vojáků, provedli fyzická vyšetření a stav sluchu pomocí různých testů. Ztráta sluchu byla patrná ve vysokých frekvencích. Jakákoliv asymetrie, co se týče ztráty sluchu ve vztahu pozice hlavy během střílení, nebyla pozorována.
        klíčová slova: ochrana sluchu - střelba - zbraně - vojáci - ztráta sluchu - trauma - hluk - akustika

Professional Safety - č. 10 (2011)

32

RAJENDRAN, SATHY - CLARKE, BRIAN: Building Information Modeling : safety benefits and opportunities. Informační modelování budovy : bezpečnostní benefity a příležitosti
        anotace: Informační modelování budovy (Building information modeling, BIM) může pomoci stavebním odborníkům vytvořit pohled na budovu ještě před tím, než je postavena. Dalším logickým zlepšením je použití BIM pro zvýšení bezpečnosti staveb pomocí modelů ke zlepšení orientace pro nové pracovníky, poskytnutí školení, zlepšení plánování a zapojení zaměstnanců do identifikace nebezpečí.
        klíčová slova: stavby - modelování - bezpečnost

33

MANUELE, FRED A.: Reviewing Heinrich : dislodging two myths from the practice of safety. Přezkoumání H. W. Heinricha : vyvrácení dvou mýtů z bezpečnostní praxe
        anotace: Bezpečnost je profesionální specialitou, ve které se mýty staly standardem a hluboce v ní zakořenily. Článek je věnován bezpečnostním odborníkům, aby aktivně pracovali na vyvrácení dvou mýtů poprvé formulovanými H. W. Heinrichem v roce 1931, jedná se o: 1) nebezpečné jednání pracovníků jsou hlavní příčinou pracovních úrazů a 2) snížením nehodovosti se ekvivalentně snižuje počet vážných zranění. Další používání těchto předpokladů může vést pouze k nevhodným a neefektivním preventivním opatřením.
        klíčová slova: bezpečnost práce - mýty - úrazy pracovní - úrazovost pracovní - příčiny - diskuse

34

ROSS, PEGGY E.: Fire prevention : a guide to protecting employees and property. Požární prevence : příručka k ochraně zaměstnanců a majetku
        anotace: Téměř každé pracoviště čelí možnosti vzniku požáru. Při správném plánování je možné pracovní místo připravit na požární pohotovost. Pro připravenost musí personál rozumět ochraně života a principům hašení požáru, provést posouzení rizik a zavést program požární ochrany, který tato rizika řeší. Preventivní strategie pro případ velkého požáru také efektivněji řídí mimořádné události a podporuje ziskovost.
        klíčová slova: ochrana požární - bezpečnost požární - pracoviště - strategie - prevence požární - plánování - události mimořádné

Scandinavian Journal of Work, Environment and Health - č. 6 (2011)

35

Occupational social class and disability retirement among municipal employees : the contribution of health behaviors and working conditions. Zaměstnané společenské třídy a invalidní důchod u zaměstnanců obcí : vliv vztahu zaměstnanců ke zdraví a vliv pracovních podmínek
        anotace: Mechanismy, jejichž prostřednictvím vede nízké socioekonomické postavení do invalidního důchodu, nejsou zatím známé. Autoři zjistili, že na jedné straně existuje vztah mezi sociální třídou a odchodem do invalidního důchodu v důsledku muskuloskeletálního onemocnění, duševního onemocnění a na druhé straně v důsledku přístupu ke zdraví a co se týče pracovních podmínek. Riziko odchodu do invalidního důchodu bylo obecně vyšší u osob z nižších sociálních vrstev a to zejména z důvodu muskuloskeletálních obtíží. Zlepšení zejména v oblasti pracovních podmínek, ale také kontrola práce u této skupiny osob může snížit socioekonomické rozdíly v oblasti invalidního důchodu.
        klíčová slova: důchod invalidní - nemoci muskuloskeletální - styl životní - postavení sociální - podmínky pracovní - zdraví - zaměstnanci

36

NILSSON, KERSTIN - HYDBOM, ANNA RIGNELL - RYLANDER, LARS: Factors influencing the decision to extend working life or retire. Faktory ovlivňující rozhodnutí, zda pokračovat v práci či odejít do důchodu
        anotace: Cílem této studie bylo posoudit faktory v rámci předem definovaných devíti oblastí, které mají vliv na to, proč někteří starší zaměstnanci chtějí (či mohou) pracovat do 65 let i více, zatímco jiní opouštějí pracovní místo dříve. Studie se zúčastnilo 1792 respondentů mezi 55 a 64 lety, kteří pracují ve zdravotnictví ve Švédsku.
        klíčová slova: zaměstnanci starší - motivace - důchod - důchod předčasný - schopnosti pracovní - prostředí pracovní

37

Work-related falls from ladders : a follow-back study of US emergency department cases. Pády ze žebříků v souvislosti s prací : vybrané případy z nemocniční praxe v USA
        anotace: Pády se žebříků představují 16% všech smrtelných pracovních úrazů v souvislosti s pádem v USA. Používání žebříku může být obzvláště nebezpečné pro starší zaměstnance. Tato studie provedená na vzorku zraněných pracovníků, kteří byli hospitalizováni v souvislosti s pádem z žebříku na vybraných odděleních pohotovosti v USA, se zaměřila na tři hlavní faktory: pracovní vybavení, pracovní postupy a přístup pracovníka.
        klíčová slova: pády - žebříky - úrazy pracovní - pracovníci - bezpečnost - USA - studie

38

Pregnancy outcomes among female dental personnel : a registry-based retrospective study. Těhotenství u žen pracujících v oblasti zubního lékařství : retrospektivní studie založená na výběru z archivů
        anotace: Cílem této studie bylo zjistit, zda ženy, které pracovaly jako personál v oblasti zubního lékařství v Norsku - skupina osob s možností expozice rtuti - čelily zvýšenému riziku, že budou mít děti s vrozenými vadami nebo jinému riziku v souvislosti s těhotenstvím oproti běžné populaci. Zkoumané osoby byly vybrány z archivu veřejné zubní zdravotní péče. Ve zkoumané skupině nebylo pozorováno žádné zvýšené riziko vrozených vad nebo jiných rizik v souvislosti s těhotenstvím u žen pracujících v oblasti zubního lékařství ve srovnání s běžnou populací.
        klíčová slova: lékařství zubní - rtuť - těhotenství - ženy - vady vrozené - Norsko

39

Effect of brief daily exercise on headache among adults : secondary analysis of a randomized controlled trial. Vliv krátkého každodenního cvičení na bolest hlavy u dospělých : sekundární analýza kontrolní studie
        anotace: Tento článek přezkoumává vliv fyzického cvičení u zaměstnanců kanceláří, kteří mají potíže s bolestí krku a ramen. Studie se zúčastnilo 198 zaměstnanců kanceláří. Dvě minuty cvičení po dobu deseti týdnů snížily četnost výskytu bolesti hlavy u osob s bolestí krku a ramen.
        klíčová slova: bolest hlavy - cvičení - rehabilitace - zaměstnanci - kanceláře

40

LJOSA, CATHRINE HAUGENE - TYSSE, REIDAR - LAU, BJORN: Mental distress among shift workers in Norwegian offshore petroleum industry : relative influence of individual and psychosocial work factors. Psychická zátěž u pracovníků v ropném průmyslu, kteří pracují na směny na volném moři : relativní vliv individuálních a psychosociálních pracovních faktorů
        anotace: Úkolem této studie bylo zjistit vztah mezi individuálními a psychosociálním pracovními faktory a duševní zátěží u pracovníků v ropném průmyslu, kteří pracují na směny na volném moři v Norsku. K webovému průzkumu bylo přizváno všech 2406 zaměstnanců velké norské ropné společnosti, kteří pracovali na volném moři ve dvou týdnech v srpnu 2006. Na dotazník odpovědělo 1336 respondentů. S duševní zátěží si respondenti nezávisle na sobě spojili psychosociální pracovní faktory jako požadavky na kvantitu a práce na směny a její zasahování do rodinného života. Směny jako takové byly spojovány s duševní zátěží jen ojediněle.
        klíčová slova: zátěž psychická - zdraví duševní - práce na směny - plošiny ropné - faktory psycho-sociální - průmysl ropný - Norsko

Sicher ist Sicher - č. 9 (2011)

41

WOJCIECHOWSKI, MICHAEL - BOCK, TOBIAS: Sicherheitskonzepte für "Events" in kleinen und mittleren kreisangehörigen Städten : Teil 1. Osobní ochranné prostředky pro dámské nohy : pro zajištění ochrany nohou u pracujících žen je potřeba zvláštních schvalovacích formulářů
        anotace: Bezpečnostní boty jsou navrženy tak, aby v každodenní práci spolehlivě chránily zaměstnance před nehodami a úrazy nohou (protiskluzové podrážky, ochranu nehtů, atd.). Vzhledem k vysokému úsilí v oblasti investic do výzkumu, výrobce některých produktů ochrany nohou často uplatňují účinky pouze v ochranné obuvi pro muže. Existují však výjimky; Inga Krauss z Lékařské univerzity v Tübingenu studovala na klinice rozdíly mezi mužskou a ženskou nohou a k dispozici jsou její závěry pro vývoj specifických ochranných dámských bot.
        klíčová slova: obuv bezpečnostní - obuv ochranná - ochrana nohou - ženy - OOPP

42

NETTLAU, HELMER - PFLUGK, BEATE - HENKE, NATHALIE: Gesunde und erfolgreiche Büroarbeit : Arbeitsprogramm der Gemeinsamen Deutschen Arbeitsschutzstrategie (GDA) hat Kurs aufgenommen. Zdravé a úspěšné kancelářské práce : byl zahájen kurz Pracovního programu Gemeinsamen Deutschen Arbeitsschutzstrategie (GDA)
        anotace: Posouzení pracovních podmínek, ergonomický design pracoviště, podpora zdraví na pracovišti: více než 7.500 společnostem mající kancelářské pracoviště bylo v rámci celostátního programu pracovních programů GDA "Zdravé a úspěšné práce v kanceláři" kvalifikovaně vzděláno, jak řešit uvedené problémy. Zamýšleným cílem je prevence muskuloskeletálních onemocnění, které vznikají v souvislosti se špatně navrženými pracovními stanicemi a nepříznivými pracovními podmínkami, a to zejména v malých a středních podnicích.
        klíčová slova: programy bezpečnosti práce - prevence - BOZP - ergonomie - vzdělávání - kurzy - Německo

 

Sicher ist Sicher - č. 10 (2011)

43

ZWINGMANN, BRUNO: A+A 2011 : Sicherheit, Gesundheit, Ergonomie. Veletrh A+A 2011 : bezpečnost práce, zdraví, ergonomie
        anotace: Od 18. do 21. října 2011 se v Düsseldorfu konal největší světový veletrh A+A 2011, přední mezinárodní akce pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Současně s veletrhem probíhalo také největší evropské informační a diskusní fórum k této problematice. Kongres pořádá Bundesarbeitsgemeinschaft für Sicherheit und Gesundheit bei der Arbeit (Basi). Článek seznamuje s hlavními tématy veletrhu.
        klíčová slova: BOZP - veletrhy - Německo

44

APFELD, RALF: Manipulation von Schutzeinrichtungen an Maschinen verhindern. Zamezení manipulaci s bezpečnostními zařízeními na strojích
        anotace: Článek se věnuje bezpečnostním zařízením na strojích a jejich manipulaci. Seznamuje s výsledky studie k obsluze strojů a manipulaci s bezpečnostními prvky strojů, která byla provedena v Německu.
        klíčová slova: stroje a zařízení - zařízení bezpečnostní - manipulace - obsluha - studie - Německo

45

Die Evaluation der Gemeinsamen Deutschen Arbeitsschutzstrategie - GDA. Hodnocení Společné německé strategie pro BOZP - GDA
        anotace: Se zahrnutím Společné německé strategie v oblasti BOZP - GDA do zákona o BOZP a zákona o sociálním zabezpečení VII se zákonodárci zavázali k hodnocení dosažení cílů strategie GDA. Tento článek představuje způsob hodnocení strategie v letech 2008-2012.
        klíčová slova: BOZP - bezpečnost práce - strategie bezpečnosti práce - hodnocení - Německo

46

GERTEN, KLAUS-PETER - HOCHGREVE, HEINZ-BERND: Internationaler Kodex für professionelles und ethisches Verhalten in der Arbeitsinspektion. Mezinárodní kodex profesionálního a etického chování v oblasti inspekce práce
        anotace: Tento kodex byl jedním z cílů Mezinárodní asociace inspekce práce (IALI) pro období 2005 až 2008 jako základ pro další rozvoj profesionality v oblasti inspekce práce - Globálního kodex integrity pro inspekci práce. Valné shromáždění IALI přijalo tento kodex v červnu 2008 jako mezinárodní směrnici pro profesionální a etické chování v oblasti inspekce práce. Na veletrhu A + A 2009 byl kodex představen v rámci paralelní konference Mezinárodní organizace práce.
        klíčová slova: inspekce práce - etika - chování - profese - kodexy etické - Německo

47

VOGEL, DANIEL: Betriebliche Umsetzung der BG-Präventionskampagne "Risiko raus!". Podniková realizace preventivní kampaně "Riziko pryč!"
        anotace: Článek popisuje koncept pro realizaci kampaně bezpečnosti práce v provozu "Riziko pryč!", která je v současné době prováděna v podniku Evonik Industries AG. Cílem této kampaně je prevence a snížení nehod a zdravotních rizik v oblasti přepravy a provozu.
        klíčová slova: provoz - doprava - přeprava - prevence - kampaně - koncepce - podniky - rizika - Německo

48

ORF, HUBERT: Sichere Bauausführung : Gefahren auf Baustellen nicht unterschätzen. Bezpečné konstrukce : nepodceňujte nebezpečí na stavbách
        anotace: Vzhledem k rostoucímu konkurenčnímu tlaku a stále větší specializaci ve stavebnictví roste počet integrovaných subdodavatelů na stavbě. Následkem jsou nové problémy a náklady na zlepšení koordinace. V praxi je to i výzva pro zajištění bezpečných pracovních podmínek. V článku jsou identifikována potenciální rizika ve fázi plánování a možnosti jejich minimalizace, autor vše ukazuje na stavbě chemičky, která byla dozorována po dobu tří let výstavby odborníky TÜV SÜD.
        klíčová slova: stavby - konstrukce - rizika - prevence

49

WOJCIECHOWSKI, MICHAEL - BOCK, TOBIAS: Sicherheitskonzepte für "Events" in kleinen und mittleren kreisangehörigen Städten : Teil 2 : Folgen aus dem Love-Parade-Unglück. Bezpečnostní koncepce pro mimořádné události v malých a středně velkých okresních městech : 2. díl : následky po katastrofě Love Parade
        anotace: Druhá část článku k zajištění bezpečnosti v malých a středně velkých krajských městech v případě mimořádných událostí se věnuje následkům tragické události na akci Love Parade , která se stala 24. 7. 2010.
        klíčová slova: města - bezpečnost - události mimořádné - následky - Německo

Travail et Sécurité - č. 721 (2011)

50

BRASSEUR, GRÉGORY - CLERGIOT, JOEL - LEMARIÉ, JÉROME: Cabines de peinture : une industrie haute en couleur. Lakovny : průmysl barev
        anotace: Nábytek, kovové součásti letadel, karoserie automobilů - oblast průmyslového lakování je široká. Práce s laky a podobnými výrobky chemického průmyslu představuje nebezpečí otravy, požáru nebo výbuchu. Před těmito riziky mohou zaměstnance chránit kabiny či stanice pro nástřik práškových barev či  kapalných produktů. Všechna tato zařízení musí od roku 2009 splňovat požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost definované ve směrnici "machines" 2006/42/CE. Existuje několik kritérií, které je třeba splnit při jejich konstrukci, aby byly dodrženy obecné zásady prevence. Klíčový je směr a způsob větrání, kontrola a údržba kabin a maximální omezení pracovních rizik u zdroje nebezpečí.
        klíčová slova: lakování - lakovny - průmysl chemický - barvy - rizika - ochrana zdraví - směrnice

 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail