Kdo může školit BOZP svářečů?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Pavel Kramář.

Kdo může školit svářeče z BOZP? Musí do svářečské školy? Pročítal jsem články a různé diskuze, ale stále v tom nemám jasno.

Podle čl. 2 a přílohy B ČSN 05 0601 - Zváranie. Bezpečnostně ustanovenia pre zváranie kovov. Prevádzka, mohou svářečské práce vykonávat jen osoby, které mají platné oprávnění. Podmínky, za kterých je možno získat platné oprávnění jsou stanoveny v ČSN 05 0705 - Zaškolení pracovníků a základní kurzy svářečů. Platné oprávnění získá svářeč jen po úspěšně vykonané zkoušce v rámci zaškolení nebo po úspěšně vykonané zkoušce, kterou svářeč vykonal v rámci základního svářečského kurzu svařování. Zkoušky se skládají před komisí a jsou teoretické a praktické.

Při teoretické zkoušce musí zkoušený prokázat mimo jiné i znalosti (viz odst. 7. 3. ČSN 05 0705) z předpisů souvisejících s bezpečností práce při svařování. Znalosti těchto předpisů získává v rámci zaškolení pracovníků (mohou provádět svářečské školy nebo organizace ve vlastních nebo jiných výukových zařízeních), případně při absolvování základního kurzu (pořádají svářečské školy). V příslušném právním předpise není stanovena odbornost toho, kdo má informace v oblasti BOZP poskytovat a školení předpisů souvisejících s bezpečností práce při svařování provádět. Je jen na zaměstnavateli (v případě zaškolení) nebo vedení svářečské školy (základní kurz), koho školením z předpisů souvisejících s bezpečností práce při svařování pověří. Školení by měla provádět osoba, která danou problematiku zná a má lektorské dovednosti.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail