Jak ovlivní pobírání renty při nemoci z povolání onemocnění obecnou chorobou?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám přiznanou nemoc z povolání, jsem částečně invalidní (1. stupeň), pracuji na poloviční úvazek, je mi vyplácena renta. Zajímá mě, jak to bude s vyplácením renty, pokud onemocním jinou nemocí, než na kterou mi je přiznána nemoc z povolání.

V případě, když onemocníte v době pobírání náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (renty), tak se nic neděje a budete pobírat náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Rozdíl bude jen ve výpočtu. Když onemocníte v době pobírání renty v přímé souvislosti s Vaší nemocí z povolání, pak Vám bude počítána náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a zákoníku práce (ZP), tedy jako rozdíl mezi průměrným výdělkem a náhradou mzdy (platu) podle § 192 ZP a dávkami nemocenského. Pokud ale onemocníte v době pobírání renty obecnou chorobou, pak se postupuje podle § 271b odst. 2 ZP a za výdělek po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek, z něhož se stanoví výše nemocenského.

Horší by to bylo, kdybyste onemocněla jinou (obecnou) chorobou tak, že by to ovlivnilo (snížilo) Váš pracovní potenciál (např. Vám byl přiznán invalidní důchod II. stupně). Tam by odpovědný zaměstnavatel mohl namítat tzv. změnu poměrů a muselo by se znalecky prokazovat, v jakém rozsahu ovlivňuje Vaše zdraví choroba z povolání a v jakém ona obecná choroba. Podle této úměry by se pak odškodňovalo.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail