Bezpečná práce ve skladu pod regálem

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Jiří Kysela ze Státního úřadu inspekce práce.

Pracuji u jedné nejmenované firmy ve skladu, kde připravuji zboží, tj. krabice s materiálem, kovové díly, které jsou umístěné v pětipatrovém regálu. Zboží odebírám z podlahy a z prvního patra, takže při odebírání se musím ohnout pod regál a nad sebou mám palety se zbožím. Je to v pořádku z hlediska bezpečnosti? Nemusí mít regál nade mnou kovový rošt, aby se mi paleta nesesunula na hlavu?

V případě odpovědi na Váš dotaz je vhodné vycházet ze základních ustanovení, která se týkají oblasti skladování a skladů. Jedná se zejména o § 101 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZP). Z tohoto ustanovení jednoznačně vyplývá, že zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP zaměstnanců s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Dalším souvisejícím legislativním ustanovením je § 5 odst. 1 písm. b) a f) zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, kde je zaměstnavatel povinen organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti, a aby zaměstnanci nebyli ohroženi padajícími nebo vymrštěnými předměty nebo materiály a nevykonávali ruční manipulaci s břemeny, která může poškodit zdraví, zejména páteř.

Prováděcím předpisem k výše uvedeným zákonům je nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí (dále jen NV), kde v příloze k tomuto NV jsou v bodě 10. Skladování a manipulace s materiálem a břemeny uvedeny další podrobnější požadavky na pracoviště a pracovní prostředí. Nedílnou součástí celé problematiky je technická norma ČSN 26 9030 Manipulační jednotky - Zásady pro tvorbu, bezpečnou manipulaci a skladování, což je minimální standard v dané problematice. Tato technická norma ukládá v čl. 4.1.1, že pro každý sklad musí být zpracován "Místní řád skladu". Místní řád skladu mimo jiné obsahuje i organizační a bezpečnostní opatření pro bezpečný provoz skladu při manipulaci, skladování a tvorbě manipulačních jednotek.

Shrneme-li výše uvedené, pak zaměstnavatel ve Vámi uváděném případě musí přijmout taková opatření, která vyloučí ohrožení zaměstnanců, např. padajícími předměty. Dále Vás také informujeme, že používání regálů lze pouze v souladu s návodem výrobce. Úpravy regálů, např. instalace kovových roštů, je tedy možné pouze se souhlasem výrobce.

Navážeme-li dále, pak způsob vychystávání zboží nebo skladování materiálu, tj. krabice s materiálem, kovové díly, musí být v souladu s vyhodnocením rizik, která mají za cíl předcházet např. vzniku pracovních úrazů v souvislosti s ruční manipulací s břemeny a skladováním. Zaměstnavatel je také, dle § 102 odst. 5 ZP, při provádění technických, organizačních a jiných opatření k prevenci rizik povinen vycházet ze všeobecných preventivních zásad, kterými se rozumí např. omezování vzniku rizik, odstraňování rizik u zdroje jejich původu a přizpůsobování pracovních podmínek potřebám zaměstnanců s cílem omezení působení negativních vlivů práce na jejich zdraví.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail